Výjimečné sochařské dílo ze starého města Mostu..
Jako v mnoha jiných městech, i v královském městě Most stával morový sloup. Po rozhodnutí o zbourání starého města byl právě tento Morový sloup se sochou sv. Anny, spolu s pár dalšími památkami, přesunut do nově budovaného města Most. A jen díky tomu ho tak dnes můžete obdivovat zblízka.
Pokud dnes přijedete do Mostu, na 1. náměstí objevíte výjimečné sochařské dílo sakrálního charakteru. Morový sloup se sochou sv. Anny zaujímá toto privilegované místo v centru města jako připomenutí jeho původního umístění na I. náměstí ve starém Mostě, který byl obětován uhelné těžbě. Sloup se sochou sv. Anny byl na I. mosteckém náměstí postaven roku 1681 sochařem a kameníkem Janem Petrem z Toscany (Giovanni Pietro de Toscana) na památku obětí velké morové epidemie.
Morový sloup se sochou sv. Anny – vzhled
Dílo tvoří dvoustupňový podstavec, dřík sloupu obklopený andílky, kompozitní hlavice a vrcholová socha sv. Anny s Ježíškem a Pannou Marií. Na rozích spodní etáže jsou vypodobněny postavy světců ochraňujících od moru sv. Anežka Římská, sv. Rozálie z Palerma, sv. Roch a sv. Šebestián. Vrcholovou sochu sv. Anny původně zdobilo zlacení a sloup barevný nátěr, jak dokládá smlouva města s mosteckým měšťanem a malířem Christophem Lilligem. Skladba architektury sloupu nese prvky ovlivněné severoitalskou pozdně manýristickou sochařskou tradicí, která neměla na Mostecku v té době jiné zastoupení. Více informací naleznete zde.