Menu

Park Šibeník

Zábava, sport a relaxace v přírodě uprostřed města..

Park Šibeník se nachází v centru města Most. Víte proč se mu říká právě Šibeník? Své jméno získal díky tomu, že se zde dříve nacházelo popraviště. Ale nyní je to rozlehlý park plný zeleně, květin, krásných zákoutí a laviček k odpočinku. Prostředí parku vybízí své návštěvníky k procházkám s dětmi nebo pejsky a k aktivnímu trávení volného času. Cestou zde narazíte na naučnou stezku, značené běžecké trasy, dětská hřiště s velkým množstvím herních prvků a speciální venkovní sportoviště. Celý park je hojně využíván k pořádání různých akcí.

Fotografie: Park Šibeník

Během let se park stal hojně navštěvovaným místem. Navštěvují jej nejen jednotlivci a rodiny s dětmi, ale i pejskaři. Ti zde mohou své čtyřnohé miláčky pustit z vodítka. Areál patří k zónám, kde se smí volně pohybovat. Ale i přes to musí mít pejsek nasazený košík. K větší bezpečnosti přispívají úpravy, které v posledních letech v parku probíhají. Zvláště k tomu přispělo to, že se nainstalovalo nové osvětlení, k hřištím se umístily bezpečnostní kamery a zredukoval se zdejší hustý porost. Šibeník se tak dočkal tolik potřebného prosvětlení. Tato úprava ho činí přehledným na desítky metrů. K zpříjemnění prostředí v parku i ve městě se zde založily květinové louky. Zakládání luk napomáhá drobným broučkům a včelám, kterým nabízí útočiště. Zároveň louky přispívají k vytváření chladnějšího klimatu v letních horkých dnech.

Video: Proměny – park Šibeník

Naučná stezka

Park Šibeník protíná naučná stezka pro malé i velké návštěvníky. Zaměřená je na místní ptactvo a přírodu. Stezku zpracovali odborníci na základě ornitologického průzkumu výskytu ptactva v parku Šibeník. Mimo ni v parku naleznete spousty ptačích budek, díky kterým můžete i vy ptactvo pozorovat. U běžeckých tras naleznete informační cedule s příběhy slavných sportovců. Další zajímavostí je panel se zákresem plánované výstavby z roku 1966. K té však nikdy nedošlo. Díky ní se během procházky dozvíte spoustu zajímavých informací.

Skatepark Most

Všechny velké děti zajisté uvítají možnost si zajezdit v místním Skateparku. Areál je určen pro příznivce skateboardingu, jezdce na BMX kolech, koloběžkách a in-line bruslích. Ve dvou částech naleznete různé rampy, zábradlí či betonové bloky. Ty tvoří plno různých překážek, na kterých si můžete vyzkoušet své dovednosti. Areál je v provozu od 1. září roku 2006. Při návštěvě Skateparku je potřeba dodržovat provozní řád.

Roční obdobíProvozní doba
Duben – Září09:00 – 20:00 hodin
Říjen – Březen09:00 – 17:00 hodin

Plochy určené na workout a parkour

Jestli to ještě nevíte, tak město Most žije sportem. Přičemž hlavním cílem je přivést ke sportu hlavně mladé. Na čerstvém vzduchu se sportuje nejlépe. A právě proto se v parku nachází volně přístupné specializované areály. Oba přitom naleznete jen kousíček od sebe.

Workoutové hřiště
Je to vlastně taková venkovní posilovna a využívají ji hlavně sportovci, fanoušci fitness a bodybuildingu. V areálu naleznete sestavy fitness a posilovacích prvků ba dokonce i boxovací pytel. Při venkovním cvičení na workoutovém hřišti je potřeba dodržovat daný provozní řád. Hřiště je v provozu od roku 2017.

Parkourové hřiště
Tento areál je speciálně určen pro nadšence nového sportu tzv. parkouru. Jedná se o netradiční sport, při kterém zdoláváte různé překážky, a to za použití pouze vlastního těla. Pokud jste jen trochu šikovní a nebojíte se, tak si svůj čas na tomto hřišti určitě užijete. Při tréninku můžete využít sestavy zdí a hrazd různých výšek či balanční trubky. Díky jednotlivým prvkům je z bezpečnostních důvodů potřeba dodržovat provozní řád hřiště. Unikátní hřiště bylo otevřeno v roce 2020.

Roční obdobíProvozní doba
Celoroční24 hodin

Hřiště pro nejmenší návštěvníky

Jak již bylo zmíněno, toto místo neslouží pouze k procházkám a odpočinku. Naopak možnost aktivního trávení času tvoří velkou část parku. Na své si tak přijdou i rodiny s dětmi. Děti jsou zde vřele vítáni. Zaskotačí si na několika dětských hřištích s velkým množstvím herních prvků. Co třeba vyzkoušet jízdu na kladce po lanové dráze, sklouznout se na slonovi, zaskákat si na trampolínkách nebo si hrát na strojvedoucího mašinky? To vše tady najdete!

Roční obdobíProvozní doba
Celoroční24 hodin

Aby byla hra bezpečná

Všechna hřiště podléhají pravidelné kontrole a údržbě. Od roku 2021 vznikla nová služba, která má za cíl zjišťovat případný výskyt nebezpečných kovových předmětů na dětských hřištích. Je tomu tak pomocí detektoru kovů. Nalezený nebezpečný materiál, ať už jde o injekční stříkačky nebo o jiný nebezpečný kovový předmět, je ze hřiště odstraněn. Injekční stříkačky se odevzdávají k likvidaci do mosteckého K-Centra. Takto zkontrolované hřiště a okolí jednotlivých dětských atrakcí je následně označeno nálepkou. Z ní se rodiče dozví datum proběhlé kontroly.

Obrázek: Nálepka bezpečného hřiště
Obrázek: Nálepka k označení bezpečného hřiště

Funpark

Areál Funpark patří k nejnovějším zábavním areálům ve městě. Otevřen byl v roce 2019 a v roce 2020 vyhrál v soutěži Dřevěná stavba roku. Naleznete zde 3D lanové bludiště, vyhlídkovou věž nad koruny stromů, dětské hřiště a občerstvení. V těsné blízkosti se nacházejí i úložné cykloboxy na kola a maketa protileteckého flaku. Funparku jsme již věnovali celý příspěvek. Naleznete jej pod tímto odkazem.

Park Šibeník

Areál se nachází v centru města Most a je volně přístupný po celý rok.

Dostupnost

Pěšky
Autem
Autobusem MHD – zastávka Speciální škola

Skatepark Most

Provozovatel: Sportovní hala Most
Tel.: +420 474 774 702, +420 602 234 926
E-mail: recepce@sportovnihalamost.cz
Vstup: zdarma

Workoutové hřiště

Provozovatel: Sportovní hala Most
Tel.: +420 474 774 702, +420 602 234 926
E-mail: recepce@sportovnihalamost.cz
Vstup: zdarma

Parkourové hřiště

Provozovatel: Sportovní hala Most
Tel.: +420 474 774 702, +420 602 234 926
E-mail: recepce@sportovnihalamost.cz
Vstup: zdarma