Menu

Podkrušnohorské technické muzeum

Tak trochu jiné muzeum..

V areálu bývalého hlubinného dolu Julius III se nachází Podkrušnohorské technické muzeum. Spíše než o muzeum se jedná o hornický skanzen s řadou technických památek. Muzeum se snaží co nejpoutavěji přiblížit historii dobývání a zpracování uhlí v oblasti centrální části severočeské hnědouhelné pánve. Rozšířit si zde ale můžete i znalosti o dalších odvětvích výroby typických pro region.

Podkrušnohorské technické muzeum potěší nejen fanoušky historie hornictví, ale i malé děti. V jeho areálu je totiž umístěn nespočet opravdových hornických strojů, které již svému původnímu účelu dosloužily. A vy si je zde můžete nejen prohlédnout, ale také si vylézt do kabiny a zjistit jaký výhled měl pracovník, který takovýto stroj obsluhoval. Novinkou pro rok 2021 je světový unikát – umělá nadzemní štola, ve které se můžete svézt hornickým závěsným vláčkem. Naleznete v ní i razicí kombajn, který původně sloužil na hlubinném dole Centrum. Návštěvníkům tak bude připomínat těžbu hnědého uhlí, která již byla ukončena. Jak bude projížďka vypadat vám přiblíží ve videu níže.

Video: Výstavba unikátního technického zařízení v PTM v Mostě

V muzeu se také pořádají různé akce pro veřejnost. Nejoblíbenější je bezpochyby každoroční akce pro děti Dětský den v Podkrušnohorském technickém muzeu, kdy je v areálu muzea připraveno spoustu zábavných her a soutěží, občerstvení a doprovodný program. Do areálu se u této příležitosti výjimečně vypravuje historický vláček. O pořádaných akcích vás informujeme prostřednictvím příspěvků zde.

Pokud pro Vás nejsou klasické fotografie dostačující, můžete si prohlédnout vnitřní prostory muzea pomocí panoramatické fotografie.

Více informací o tomto výjimečném muzeu naleznete na webových stránkách. Pro novinky z muzea můžete sledovat jejich oficiální facebookový profil.

Podkrušnohorské technické muzeum

Most – Kopisty, bývalý důl Julius III
Tel.: +420 601 338 197
E-mail: dernerovahanka@gmail.com
Web: www.podkrusnohorskemuzeum.cz

Otevírací doba

Od 1. března do 31. října

  • Út – Ne: 9:00 – 15:00
  • Po a státní svátky: zavřeno

Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a jsou dlouhé 2 – 2,5 hodiny.
(dle vybrané trasy)
Minimální počet na prohlídku: 2 osoby

Vstupné

  • dospělí: 220 Kč
  • děti (6 – 18 let): 100 Kč
  • děti do 6 let: zdarma
  • prohlídka venkovní expozice: 30 Kč
    (bez výkladu)
  • důlní vláček: 30 Kč/ osoba

Důlní vláček

Pouze na objednání předem.
Minimální počet osob: 8

V muzeu nelze platit kartou.

Dostupnost

Autem
Tramvají MHD – zastávka Most, rozcestí Kopisty, dále 30 min. pěšky
(tramvaj č. 1 a 4 z Mostu do Litvínova)