Menu

Hrad Hněvín

Z výšky je vždycky nejlepší rozhled..

Aktuálně

V současné době jsou prostory restaurace a hotelu na hradě uzavřeny. Důvodem je dlouho plánovaná rekonstrukce. O dokončení prací a otevření nových a modernizovaných prostor vás budeme dále informovat. Uzavřená je v současné době i hradní hvězdárna. O jejím znovuotevření vás budeme také informovat.

Hradní vyhlídková věž je návštěvníkům stále přístupná a od začátku dubna již v klasickém sezonním provozu, tedy od 9:00 do 18:00 hodin. Od října věž vstupuje do mimosezónního provozu, věž bude stále přístupná každý den od 9:00 do 18:00 hodin. Vstupné bude hrazeno formou pokladničky umístěné u vstupu či o víkendu v hradním bistru.

Dílna magistra Edwarda Kelleyho je v letní sezóně 2023 z technických důvodů do odvolání uzavřena.

Děkujeme za pochopení.


Zdaleka viditelnou a charakteristickou dominantou města Mostu je hrad Hněvín. Je oblíbeným návštěvním místem s širokým rozhledem do kraje od Krušných hor po České středohoří. V jeho prostorách se nachází ubytování a stylová restaurace. Věž hradu slouží jako rozhledna, je zde hvězdárna přístupná veřejnosti a otevřená divadelní scéna.

Zážitková expozice Dílna magistra Edwarda Kelleyho v areálu hradu je určena především pro nejmenší návštěvníky hradu, ale nudit se jistě nebude i jejich doprovod. V dílně mohou odhalit tajemství nejslavnějších triků, kterými alchymista ohromoval samotného císaře. Dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Edward Kelley byl na Hněvíně vězněn od roku 1596. O rok později zde zemřel po nezdařeném útěku z hradního žaláře. Pověst praví, že před svou smrtí proklel hrad Hněvín i město. S nadsázkou můžeme říci, že kletba se vyplnila, když starý Most zmizel z povrchu země kvůli těžbě uhlí.

Panoramatické fotografie hradu Hněvín
Panoramatické fotografie z Hněvína – výhled na západ
Panoramatické fotografie z Hněvína – výhled na východ

Hrad Hněvín a jeho historie

Mostecký hrad byl postaven na Zámecké hoře (Hněvínu). Archeologický průzkum prokázal pozůstatky hradeb již v 9. století, ale kamenný hrad postavili zřejmě Hrabišicové, majitelé Mostu ve 12. století. Hrad pak střídal několik století majitele, až ho v roce 1595 prodal Rudolf II. městu Most. Z poměrně klidného držení hradu a jeho statků se Mostečtí těšili až do třicetileté války. V roce 1646 jej lstí Švédové dobyli a na Mostecké uvalili veliké pokuty a poplatky. Rok a půl císařské vojsko hrad obléhalo, ale ten zůstal v rukou Švédů.

Vinu za své neštěstí kladli Mostečtí hradu, který svým významem vždy nepřítele přitahoval. Císař Ferdinand III. proto povolil zbourání hradu, demolice začala v roce 1651. Zámecká hora zpustla, na úpatí byly vinice a zahrady. Na konci 19. století na místě původního hradu vyrostla jeho replika, která od počátku sloužila jako restaurace a rozhledna. Současnou podobu získal hrad v roce 1927 a na přelomu let 2000 a 2001 prošel nákladnou rekonstrukcí.

Více o historii hradu Hněvín naleznete zde.

Vinice pod Hněvínem

Na svazích Zámecké hory, na které hrad Hněvín stojí, se pěstuje vinná réva pro výrobu košer vína. České vinařství Chrámce, jež je majitelem těchto vinic, se tak může pochlubit i jedním unikátem a tím, že je hlavním výrobcem košer vín v České republice. Jedná se o jednu ze znovuobnovených vinic z dob středověku. Díky své poloze nese název Nebeská vinice. Košer víno a jeho výroba podléhá přísným opatřením. Aby mohlo být výsledné víno označené jako košer, musí celý proces výroby provádět pouze ortodoxní židé pod dohledem rabína. Mostecká košer vína jsou známá i ve světě. Dováží se dokonce až do Izraele. Více o vinařství na Mostecku se dočtete zde.

Novinky na hradě Hněvín – nové osvětlení, rekonstrukce a ferrata

V roce 2020 získal hrad nové osvětlení a vy jej tak můžete v nočních hodinách pozorovat z dálky ještě lépe, než tomu bylo doposud. U nového osvětlení je také možnost změny barvy nasvícení, ta je využívána např. u příležitosti významných dnů, kdy se památky po celé republice zahalují do určité barvy. Od jara roku 2021 prochází hrad Hněvín další velkou rekonstrukcí, při níž dochází k opravě střechy, vnitřních prostor nyní uzavřené restaurace a části opěrné zdi. Během prací zde byly objeveny zbytky paláce Veitmilů z období kolem roku 1500. Více o tomto vzácném nálezu se dočtete v Mosteckých listech online.

V roce 2022 se na hradě Hněvín zpřístupnila další novinka. Ta udělá radost všem, kdo mají rádi adrenalinové zážitky a zvláště pak lezení. Na hrad Hněvín totiž vede zajištěná lezecká cesta ve skále, takzvaná ferrata. Pro využití ferraty je zapotřebí mít vlastní plně funkční a certifikovanou ferratovou výstroj. Minimálně tedy pevnou obuv, ferratový úvazek, ferratový set s tlumičem pádu, ochranou přilbu a lezecké rukavice. K dispozici jsou dvě trasy – lehčí A pro začátečníky a těžší B pro zkušené lezce. Obě trasy jsou jednosměrné a vedou od staré vodárny k jeskyni pod hradem. Pokud ale k jeskyni nechcete vylézt po skále, můžete k ní sejít po stezce od výhledového altánu na Souš a okolí. Tato stezka byla na jaře roku 2022 upravena, aby byl přístup ještě lepší. Od vyhlídkového altánu nad Souší tak k jeskyni doputujete po nových schodech. A aby toho nebylo málo, naleznete zde nově i dřevěnou terasu, na které můžete posedět a pokochat se výhledem na okolní krajinu.

Vstup na ferratu je pouze na vlastní nebezpečí. Všichni návštěvníci jsou povinni dodržovat návštěvní a provozní řád.

Video: Nová atrakce na hradě Hněvín – ferrata

Hrad Hněvín

Hradní 577, 434 01 Most
Tel.: +420 774 409 092
E-mail: info@hradhnevin.cz
Web: www.hradhnevin.cz

Areál hradu

celoročně přístupný
9:00 – 18:00

Vyhlídková věž

duben – květen
9:00 – 18:00

Vstupné: dítě 15 Kč, dospělí 25 Kč

červen – září
9:00 – 18:00

V tomto období bývá vstup omezen vzhledem ke konaným akcím v areálu hradu.

Vstupné: dítě 15 Kč, dospělí 25 Kč

říjen – březen

9:00 – 18:00

Vstupné: dítě 15 Kč, dospělí 25 Kč, hrazeno do pokladničky u vstupu

Severočeská hvězdárna Teplice, pobočka Most

Od roku 2022 je hvězdárna bohužel uzavřena. O jejím znovuotevření vás budeme informovat.

Restaurace, ubytování

Restaurace a ubytování jsou nyní uzavřeny z důvodu rekonstrukce.

Stánek s občerstvením

květen – září

  • Po – Čt 9:00 – 18:00
  • Pá – Ne 9:00 – 19:00

říjen

  • Pá – Ne 10:00 – 16:00

Ve stánku je možné platit kartou.

Dostupnost

Autem (parkoviště před hradem, pouze osobní vozy)
Autobusem MHD – zastávka Most, Zahražany a dále pěšky