Menu

Hrad Hněvín

Z výšky je vždycky nejlepší rozhled

Zdaleka viditelnou a charakteristickou dominantou města Mostu je hrad Hněvín. Je oblíbeným návštěvním místem s širokým rozhledem do kraje od Krušných hor po České středohoří. V jeho prostorách se nachází ubytování a stylová restaurace. Věž hradu slouží jako rozhledna, je zde hvězdárna přístupná veřejnosti a otevřená divadelní scéna.

Zážitková expozice Dílna magistra Edwarda Kelleyho v areálu hradu je určena především pro nejmenší návštěvníky hradu, ale nudit se jistě nebude i jejich doprovod. V dílně mohou odhalit tajemství nejslavnějších triků, kterými alchymista ohromoval samotného císaře. Dvorní alchymista císaře Rudolfa II. Edward Kelley byl na Hněvíně vězněn od roku 1596. O rok později zde zemřel po nezdařeném útěku z hradního žaláře. Pověst praví, že před svou smrtí proklel hrad Hněvín i město. S nadsázkou můžeme říci, že kletba se vyplnila, když starý Most zmizel z povrchu země kvůli těžbě uhlí.

Z akcí, které jsou na hradě pořádány, si velkou oblibu získal Den magistra Edwarda Kelleyho, každoročně konaný v červnu. Návštěvníci se mohou pobavit vystoupením mágů a kouzelníků, jsou předváděna historická řemesla a na otevřené scéně vystupují mostečtí divadelníci.

 

Panoramatické fotografie hradu Hněvín
Panoramatické fotografie z Hněvína – výhled na západ
Panoramatické fotografie z Hněvína – výhled na východ

Historie hradu

Mostecký hrad byl postaven na Zámecké hoře (Hněvínu). Archeologický průzkum prokázal pozůstatky hradeb již v 9. století, ale kamenný hrad postavili zřejmě Hrabišicové, majitelé Mostu ve 12. století. Hrad pak střídal několik století majitele, až ho v roce 1595 prodal Rudolf II. městu Most. Z poměrně klidného držení hradu a jeho statků se Mostečtí těšili až do třicetileté války. V roce 1646 jej lstí Švédové dobyli a na Mostecké uvalili veliké pokuty a poplatky. Rok a půl císařské vojsko hrad obléhalo, ale ten zůstal v rukou Švédů.

Vinu za své neštěstí kladli Mostečtí hradu, který svým významem vždy nepřítele přitahoval. Císař Ferdinand III. proto povolil zbourání hradu, demolice začala v roce 1651. Zámecká hora zpustla, na úpatí byly vinice a zahrady.

Na konci 19. století na místě původního hradu vyrostla jeho replika, která od počátku sloužila jako restaurace a rozhledna. Současnou podobu získal hrad v roce 1927 a na přelomu let 2000 a 2001 prošel nákladnou rekonstrukcí.

Dostupnost

Autem (parkoviště před Hradem, pouze osobní vozy), MHD (zastávka autobusu Most, Zahražany a dále pěšky).

Hradní 577, 434 01 Most

Vyhlídková věž

Květen – září 9:00 – 18:00

Severočeská hvězdárna Teplice, pobočka Most

Celoročně sobota, neděle 13:00 – 21:00

Telefon: +420 724 820 209

Restaurace, ubytování

Otevřeno od 11:00 do 23:00 v letním období, od 11:00 do 22:00 v zimním období.
Telefon: +420 476 449 955

www.hradhnevin.cz
tomas.muller@junek-r.cz

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies