Menu

Zámek Korozluky

Památka zachráněná osudu navzdory..

Dominantou obce Korozluky je zámek postavený teprve v roce 1806 rytířem Václavem Beníškem z Dobroslavi. Od roku 1848 byli majiteli korozluckého zámku mostečtí pivovarští podnikatelé bratři Fleischerové. Vzhled zámku tehdy doznal určitých změn. Pod vlivem architektury novorenesance, byl zámeček přebudován ve stylu italské novorenesanční vily. Je proto unikátní, protože takové stavby mají být v Česku jen dvě.

Po téměř třiceti letech pak zámek získal Josef Richter a jeho rodina a v jejich vlastnictví byla stavba až do roku 1945. U zámku nechal Josef Richter vybudovat rozlehlou zahradu a kapli sv. Josefa. Kaple s neobvyklým půdorysem je inspirovaná typem románské rotundy. V naší oblasti se jedná o ojedinělé pojetí.

Zámek Korozluky po 2. světové válce

Po druhé světové válce zámek sloužil jednotnému zemědělskému družstvu, státnímu statku, odborné zemědělské škole a okresnímu národnímu výboru. Ačkoli byl od roku 1958 veden jako památka a byl zapsán ve státním seznamu kulturních památek, zámek chátral, takže z něj nakonec zbyly jen obvodové zdi, zpustla také přilehlá zahrada. Po roce 1989 zámek získal jako náhradní restituci Miroslav Perout, který za osm let usilovné práce dokázal zámek i zahradu vzkřísit k další existenci.

Již delší dobu je zámek Korozluky uzavřen pro veřejnost, z důvodu jeho rekonstrukce. Pokud však chcete zámek i tak navštívit, tak nezoufejte. Návštěva je možná po předchozí telefonické domluvě. Také jej můžete navštívit během jedné z mnoha kulturních akcí, jež se zde konají. Nejvýznamnější je zajisté hudební akce Korozluky fest.

Více informací o zámku naleznete na jeho webových stránkách či oficiálním facebookovém profilu. O akcích, které se zde konají vás průběžně informujeme i my prostřednictvím našich příspěvků zde.

Zámek Korozluky

Korozluky č. p. 54, 434 01 Most
Tel.: +420 777 599 626, +420 777 338 011
E-mail: zamekkorozluky@seznam.cz
Web: www.zamekkorozluky.cz

Prohlídky zámku

Zámek nemá pevně stanovenou otevírací dobu, na každý rok jsou stanoveny termíny konání jednotlivých prohlídek.
Prohlídku je také možné absolvovat po předchozí telefonické domluvě.
Prohlídka většinou trvá 45 – 50 minut a je pouze v českém jazyce.

Dostupnost

Autem
Autobusem MHD z Mostu