Menu

Jezero Most

Rozsáhlá vodní plocha znovuzrozené krajiny s unikátní historií..

Jezero Most se nachází v severní části města Most v místech, kde původně stávalo historické město Most. To bylo ve druhé polovině dvacátého století kvůli zásobám uhlí nacházejících se pod městem zbouráno. V hnědouhelném dolu Ležáky se těžilo až do konce 90. let. Vytěžená jáma byla v novém tisíciletí zaplavena vodou. Nyní je vodní plocha lákadlem pro návštěvníky z okolí i z daleka, a to v jakoukoli roční dobu. Rychle se stalo vyhledávaným cílem sportovců a turistů. Přidejte se k nim i Vy a nechte se okouzlit krásnou přírodou, která zde znovu ožívá.

Pokud se k nám z nějakého důvodu nemůže vydat osobně, prohlédněte si jej prostřednictvím virtuálních prohlídek či živých webkamer.

K získání aktuálních informací o novinkách jezera můžete sledovat oficiální facebookový profil jezera Most.

Fotografie: Jezero Most
Fotografie: jezero Most, autor: Diyar Tiram

Jezero Most v číslech

Jezero Most se nachází v severní části města. Rozkládá se na 309 hektarech o celkovém objemu 70,5 milionů m³, rozlohou je tak větší než Máchovo jezero.  Je široké 1,9 kilometru a dlouhé 3 kilometry. Hloubka vody v některých místech dosahuje až 71 metrů. Voda je zde průzračná a velmi čistá. Celá plocha, která podlehla rekultivaci čítá 1 300 hektarů. V okolí vodní plochy naleznete na 350 druhů cévnatých rostlin.

Rekultivace a napouštění jezera

Jde o výsledek rozsáhlé hydrické rekultivace, která byla provedena v rámci revitalizace území dotčeného těžební činností. Dne 24. 10. 2008 bylo zahájeno napouštění zbytkové jámy lomu Most – Ležáky, které bylo zajištěno státním podnikem Palivový kombinát Ústí, nyní Diamo. Voda byla do jezera přivedena převaděčem z řeky Ohře v množství cca 0,8 m³ za sekundu. Napouštění trvalo celkem šest let, a to od října 2008 do září 2014, přičemž proběhlo dvouleté přerušení v letech 2012 a 2013, kdy se kontroloval stav hladiny vody a monitorování reakce blízkého okolí na vodní masu. Po dopuštění zůstávala vodní plocha v režimu ověřovacího provozu a postupně se zde začalo pracovat na úpravách břehové linie a přístupových cestách. Jezero Most bylo pro veřejnost otevřeno v sobotu 12. září 2020.

Obrázek: Mapa území jezera Most
Mapa území jezera Most

Volnočasové aktivity

Nacházejí se zde terasovité kamínkové pláže s přístupovými moly pro usnadnění vstupu do vody. Rodiny s dětmi potěší přítomnost velkého dětského hřiště či stolů vhodných k hraní stolního tenisu a hřiště na plážový volejbal. Pro čtyřnohé návštěvníky jsou určeny zvláštní psí pláže. Nebývalá velikost území skýtá prostor pro koupání a rekreaci, zónu pro lodní dopravu a bezmotorové vodní sporty a klidovou zónu pro rozvoj místní fauny a flóry. Okolo vodní plochy vede 9 kilometrů dlouhý okruh a na jižních svazích se můžete projít po 2,5 kilometru dlouhé naučné stezce, která mapuje průběh napouštění jezera. Díky nově vybudované cyklistické stezce je lokalita hojně navštěvovaná cyklisty.

Jezero je ale vhodné i k potápění. Voda se totiž vyznačuje vysokou průhledností až 8 metrů a velkou čistotou. Významný vliv na kvalitu vody má druhové složení rybí osádky, vyskytuje se zde 8 druhů ryb včetně dravých, jako jsou štiky a sumci. V důsledku řízené osádky tak zde není možný rybolov. A pro zajímavost – v zimních měsících patří území kolem jezera Most k nejvýznamnějším zimovištím vodních ptáků v Česku. Viděno zde bylo až 26 druhů ptáků s 10 000 jedinci. A jen tak pro zajímavost – spatřen zde byl i orel mořský.

Video: Sčítání ptactva na jezeře Most 2022

Pokud chcete využít vodní plochu k lodní dopravě bezmotorového vozidla či k potápění a potřebujete tak přijet s vybavením k jezeru automobilem, je potřeba si předem zařídit povolení. Stačí vyplnit formulář, který poté můžete odeslat poštou, napsat e-mail na Seidl@ko.pku.cz či přinést osobně. Vyřízení žádosti většinou trvá do dvou pracovních dnů. Pravidla k vyřízení žádosti naleznete sepsaná v souboru níže.

Ale pozor, jakožto i jinde, tak i zde je nutné dodržovat určitá pravidla. O návštěvním řádu jezera jsme vás již informovali zde. Prosíme vás o dodržování těchto pravidel, aby území jezera jen vzkvétalo.

Jak se k jezeru dostat

K jezeru Most vede nová silniční komunikace, takže se k němu autem dostanete velmi snadno. Nad hlavní pláží je vybudované prostorné parkoviště na kterém můžete své vozidlo zaparkovat. V letní sezoně je k dispozici ještě druhé dočasné parkoviště na travnaté ploše.

Mapka: Dočasné parkoviště u jezera
Mapka: Dočasné parkoviště u jezera

Autobusy

Jezero Most a Olympijský festival 2024

Olympijské hry v Paříži se uskuteční od 26. července do 11. srpna 2024 a ve stejný termín proběhne i Olympijský festival u jezera Most.
Jezero Most nabízí skvělé podmínky pro sportování všech věkových kategorií. Nový areál funguje pro veřejnost od roku 2020. Kolem vede devítikilometrová trasa pro inline brusle i kola. Jezero se pyšní jednou z nejčistších vod u nás a aspiruje na jedno z nejmodernějších letních středisek. Už teď je jasné, že po skončení festivalu, zůstane na březích jezera několik sportovišť, například skatepark či hřiště na plážový volejbal. 

Jezero Most

Jezero je pod správou společnosti Diamo

Tel.: +420 487 894 111
E-mail: diamo@diamo.cz
Web: www.diamo.cz

Zajištění povolení k vjezdu vozidla k jezeru

E-mail: Seidl@ko.pku.cz

Poskytování služeb v areálu zajišťují Technické služby města Most

Web: www.tsmost.cz

Otevírací doba

Areál je volně přístupný

Stánky s občerstvením

  • Lagarto – Encore jezero Most
    Po – Ne: 9:00 – 20:00
  • Plzeňský restaurant – Bistro jezero Most
    So – Ne: 11:00 – 17:00
  • Bonmomo
    Po – Ne: 9:00 – 20:00

Dostupnost

Autem
Autobusem MHD č. 16 a vybrané spoje č. 30 – zastávka Most, jezero Most