Menu

Jezero Most

Rozsáhlá vodní plocha znovuzrozené krajiny s unikátní historií..

Jezero Most se nachází v severní části města Most v místech, kde původně stávalo historické město Most. To bylo ve druhé polovině dvacátého století kvůli zásobám uhlí nacházejících se pod městem zbouráno. V hnědouhelném dolu Ležáky se těžilo až do konce 90. let. Vytěžená jáma byla v novém tisíciletí zaplavena vodou. Nyní je vodní plocha lákadlem pro návštěvníky z okolí i z daleka, a to v jakoukoli roční dobu. Rychle se stalo vyhledávaným cílem sportovců a turistů. Přidejte se k nim i Vy a nechte se okouzlit krásnou přírodou, která zde znovu ožívá.

Pokud se k nám z nějakého důvodu nemůže vydat osobně, prohlédněte si jej prostřednictvím virtuálních prohlídek či živých webkamer.

Fotografie: Jezero Most
Fotografie: jezero Most, autor: Diyar Tiram

Jezero Most v číslech

Jezero Most se nachází v severní části města. Rozkládá se na 309 hektarech o celkovém objemu 70,5 milionů m³, rozlohou je tak větší než Máchovo jezero.  Je široké 1,9 kilometru a dlouhé 3 kilometry. Hloubka vody v některých místech dosahuje až 71 metrů. Voda je zde průzračná a velmi čistá. Celá plocha, která podlehla rekultivaci čítá 1 300 hektarů. V okolí vodní plochy naleznete na 350 druhů cévnatých rostlin.

Rekultivace a napouštění jezera

Jde o výsledek rozsáhlé hydrické rekultivace, která byla provedena v rámci revitalizace území dotčeného těžební činností. Dne 24. 10. 2008 bylo zahájeno napouštění zbytkové jámy lomu Most – Ležáky, které bylo zajištěno státním podnikem Palivový kombinát Ústí, nyní Diamo. Voda byla do jezera přivedena převaděčem z řeky Ohře v množství cca 0,8 m³ za sekundu. Napouštění trvalo celkem šest let, a to od října 2008 do září 2014, přičemž proběhlo dvouleté přerušení v letech 2012 a 2013, kdy se kontroloval stav hladiny vody a monitorování reakce blízkého okolí na vodní masu. Po dopuštění zůstávala vodní plocha v režimu ověřovacího provozu a postupně se zde začalo pracovat na úpravách břehové linie a přístupových cestách. Jezero Most bylo pro veřejnost otevřeno v sobotu 12. září 2020.

Obrázek: Mapa území jezera Most
Mapa území jezera Most

Volnočasové aktivity

Nacházejí se zde terasovité kamínkové pláže s přístupovými moly pro usnadnění vstupu do vody. Rodiny s dětmi potěší přítomnost velkého dětského hřiště či stolů vhodných k hraní stolního tenisu a hřiště na plážový volejbal. Pro čtyřnohé návštěvníky jsou určeny zvláštní psí pláže. Nebývalá velikost území skýtá prostor pro koupání a rekreaci, zónu pro lodní dopravu a bezmotorové vodní sporty a klidovou zónu pro rozvoj místní fauny a flóry. Okolo vodní plochy vede 9 kilometrů dlouhý okruh a na jižních svazích se můžete projít po 2,5 kilometru dlouhé naučné stezce, která mapuje průběh napouštění jezera. Díky nově vybudované cyklistické stezce je lokalita hojně navštěvovaná cyklisty.

Jezero je ale vhodné i k potápění. Voda se totiž vyznačuje vysokou průhledností až 8 metrů a velkou čistotou. Významný vliv na kvalitu vody má druhové složení rybí osádky, vyskytuje se zde 8 druhů ryb včetně dravých, jako jsou štiky a sumci. V důsledku řízené osádky tak zde není možný rybolov. A pro zajímavost – v zimních měsících patří území kolem jezera Most k nejvýznamnějším zimovištím vodních ptáků v Česku. Viděno zde bylo až 26 druhů ptáků s 10 000 jedinci. A jen tak pro zajímavost – spatřen zde byl i orel mořský.

Video: Sčítání ptactva na jezeře Most 2022

Pokud chcete využít vodní plochu k lodní dopravě bezmotorového vozidla či k potápění a potřebujete tak přijet s vybavením k jezeru automobilem, je potřeba si předem zařídit povolení. Stačí vyplnit formulář, který poté můžete odeslat poštou, napsat e-mail na Seidl@ko.pku.cz či přinést osobně. Vyřízení žádosti většinou trvá do dvou pracovních dnů. Pravidla k vyřízení žádosti naleznete sepsaná v souboru níže.

Ale pozor, jakožto i jinde, tak i zde je nutné dodržovat určitá pravidla. O návštěvním řádu jezera jsme vás již informovali zde. Prosíme vás o dodržování těchto pravidel, aby území jezera jen vzkvétalo.

Jak se k jezeru dostat

K jezeru Most vede nová silniční komunikace, takže se k němu autem dostanete velmi snadno. Nad hlavní pláží je vybudované prostorné parkoviště na kterém můžete své vozidlo zaparkovat. Toto parkoviště zůstane i nadále bezplatné. V letní sezoně je k dispozici ještě druhé dočasné parkoviště na travnaté ploše.

Mapka: Dočasné parkoviště u jezera
Mapka: Dočasné parkoviště u jezera

Od soboty 1. května 2021 je k jezeru Most zaveden autobusový spoj MHD. Byla prodloužena trasa autobusové linky č. 16 od kostelního hřbitova k jezeru. Zastávka MHD je vybudována nedaleko hlavní pláže. Autobus bude k jezeru zajíždět v pravidelných intervalech. Jízdní řád prodloužené autobusové linky naleznete v souboru níže. Od 1. července 2022 nově zajíždí z nádraží k jezeru Most také vybrané spoje linky č. 30. Trasa těchto spojů bude mezi nádražím a jezerem Most shodná s trasou linky č. 16. Více informací k této novince je napsáno zde. Jízdní řád naleznete v souboru níže.

Mapka: trasa prodloužené linky č. 16 k jezeru Most
Mapka: Prodloužení linky autobusu č. 16

Jezero Most a budoucnost

Jelikož je jezero stále ještě novinkou, probíhají v jeho areálu i okolí nadále úpravy a vylepšení. V roce 2021 bylo vybudováno zázemí, které návštěvníkům poskytuje posezení na terasách s výhledem na jezero a nabídkou občerstvení včetně sociálního zařízení. Dále se bude také pokračovat v terénních úpravách a vysazování stromového porostu. V roce 2023 přibyla u jezera nová atrakce pro děti a jejich rodiče. Vystavěno zde bylo mini 3D bludiště s „domečkem“ v podobě lodi a vyhlídkovou věží. Také byla vybudována balanční stezka a workoutové hřiště. V budoucnosti by měl být u jezera vybudován kemp či přístaviště. K získání aktuálních informací o novinkách jezera můžete sledovat oficiální facebookový profil jezera Most.

Video: Jezero Most má za sebou první sezonu a připravuje se na další

Jezero Most

Jezero je pod správou společnosti Palivový kombinát Ústí – Diamo

Tel.: +420 475 671 111
E-mail: pku@diamo.cz
Web: www.diamo.cz

Zajištění povolení k vjezdu vozidla k jezeru

E-mail: Seidl@ko.pku.cz

Poskytování služeb v areálu zajišťují Technické služby města Most

Web: www.tsmost.cz

Otevírací doba

Areál je volně přístupný

Stánky s občerstvením

  • Lagarto – Encore jezero Most
    Po – Ne: 9:00 – 20:00
  • Plzeňský restaurant – Bistro jezero Most
    So – Ne: 11:00 – 17:00
  • Bonmomo
    Po – Ne: 9:00 – 20:00

Dostupnost

Autem
Autobusem MHD č. 16 a vybrané spoje č. 30 – zastávka Most, jezero Most