Menu

Zámek Jezeří

Zámek nad uhelným lomem..

Navštivte tento zajímavý zámek a nechte se strhnout jedinečným výhledem na uhelné lomy, jež se nacházejí přímo pod zámkem. Díky probíhající rekonstrukci můžete při každé další návštěvě pozorovat, jak se zámek mění.

Zámek Jezeří a jeho historie

Středověký hrad Eisenberg nacházející se na úpatí Krušných hor proměnil v renesanční zámek Mikuláš Hochhauser z Hochhausu v polovině 16. století. Lobkowiczové, kteří sídlo získali v roce 1623, brzy přikročili k barokním úpravám. V době baroka byl zámek Jezeří významným kulturním a společenských centrem.

Od roku 1802 bylo v provozu zámecké divadlo a proslulosti dosáhla zámecká kapela pod vedením Josefa Cartellieriho a Antonína Vranického. Hudební vzdělání na Jezeří získal vídeňský dvorní skladatel Christoph Willibald Gluck, který bývá charakterizován jako reformátor hudebního dramatu. Zámek navštěvoval také např. J. W. Goethe a další významné osobnosti.

Po druhé světové válce kdysi honosné sídlo rodu Lobkowiczů dlouho chátralo. Po letech devastace se dokonce kvůli těžbě uhlí uvažovalo o jeho likvidaci. V roce 1987 byl naštěstí zámek zachráněn a ke konci 90. let minulého století začala postupná rekonstrukce zámku.

V současnosti je přístupný veřejnosti a je především díky své pohnuté minulosti jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v regionu. Přímo ze zámeckých zahrad se nabízí pohled na aktivní hnědouhelný lom s obřími bagry a rýpadly, která se zastavila těšně pod úpatím Krušných hor a před zámkem.

Zámek Jezeří nabízí svým návštěvníkům tři prohlídkové okruhy – prohlídka interiéru zámku s průvodcem, prohlídka zámku i s jeho dechberoucím výhledem na lom a prohlídka přízemí a sklepů zámku bez průvodce. Více o zámku a jeho nabídce prohlídek naleznete na webových stránkách zámku Jezeří.

Jezeří na seznamu národních kulturních památek

Koncem listopadu 2022 schválila vláda České republiky prohlášení osmi kulturních památek za národní kulturní památky. Tento titul navrhuje Ministerstvo kultury České republiky ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Jednou z těchto památek, které tento titul obdržely, je právě i Státní zámek Jezeří. Zámek se tímto titulem pyšní od 1. července 2023. Přijďte se na tento skvost podívat na vlastní oči.

Zámek Jezeří

435 43 Horní Jiřetín
Tel.: +420 724 326 031, +420 602 626 430
E-mail: jezeri@npu.cz
Web: www.zamek-jezeri.cz

Otevírací doba

Od 1. dubna do 31. října příslušného roku.

 • duben
  pouze soboty, neděle a svátky
  10:00 – 17:00
 • květen – září
  denně mimo pondělí
  10:00 – 18:00
 • říjen
  pouze soboty, neděle a svátky
  10:00 – 16:00

Mimo uvedenou dobu je objekt přístupný výpravám po předchozím souhlasu Správy SZ Jezeří. Areál je volně přístupný v návštěvní době zámku.

Vstupné

 • dospělí: 160 Kč
 • senioři 65+: 130 Kč
 • Mládež od 18 do 25 let: 130 Kč
 • držitelé průkazu ZTP, ZTP/P: 130 Kč
 • děti od 6 do 18 let: 50 Kč
 • děti do 6 let: zdarma
 • pedagogický dozor organizovaných skupin: zdarma

Dostupnost

Autem (parkoviště u zámku)
Pěšky z obce Černice (autobus MHD z Litvínova)