Menu

Zámek Jezeří

Zámek nad uhelným lomem

Středověký hrad Eisenberg nacházející se na úpatí Krušných hor proměnil v renesanční zámek Mikuláš Hochhauser z Hochhausu v polovině 16. století. Lobkowiczové, kteří sídlo získali v roce 1623, brzy přikročili k barokním úpravám. V době baroka byl zámek Jezeří významným kulturním a společenských centrem.

Od roku 1802 bylo v provozu zámecké divadlo a proslulosti dosáhla zámecká kapela pod vedením Josefa Cartellieriho a Antonína Vranického. Hudební vzdělání na Jezeří získal vídeňský dvorní skladatel Christoph Willibald Gluck, který bývá charakterizován jako reformátor hudebního dramatu. Zámek navštěvoval také např. J. W. Goethe a další významné osobnosti.

Po druhé světové válce kdysi honosné sídlo rodu Lobkowiczů dlouho chátralo. Po letech devastace se dokonce kvůli těžbě uhlí uvažovalo o jeho likvidaci. V roce 1987 byl naštěstí zámek zachráněn a ke konci 90. let minulého století začala postupná rekonstrukce zámku. V současnosti je zámek přístupný veřejnosti a je především díky své pohnuté minulosti jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v regionu. Přímo ze zámeckých zahrad se nabízí pohled na aktivní hnědouhelný lom s obřími bagry a rýpadly, která se zastavila těšně pod úpatím Krušných hor a před zámkem.

Dostupnost

Autem na parkoviště u zámku, pěšky z obce Černice (MHD z Litvínova).

Návštěvní sezóna

Trvá od 1. dubna do 31. října příslušného roku.
Duben 10:00 – 17:00 hod. pouze soboty, neděle a svátky
Květen až září 10:00 – 18:00 hod. denně mimo pondělí
Říjen 10:00- 16:00 hod. pouze soboty, neděle a svátky

Mimo uvedenou dobu je objekt přístupný výpravám po předchozím souhlasu Správy SZ Jezeří.
Areál je volně přístupný v návštěvní době zámku.

435 43 Horní Jiřetín
Telefon: +420 724 326 031, +420 602 626 430
jezeri@npu.cz
www.zamek-jezeri.cz

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies