Menu

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Jedna z nejstarších památek na Litvínovsku

V místě bývalé tvrze stál již před rokem 1727 panský dům. Do podoby dnešního barokního zámku jej nechal přestavět Jan Josef Valdštejn. Dle plánů Maxmiliána Kaňky v letech 1727-1742 proběhla přestavba, jejíž výsledek v Litvínově stojí dodnes. V letech 1791–1793 zde pobýval i známý světoběžník, literát a milovník žen Giacomo Casanova. Po 1. sv. válce byly honosné místnosti přestavěny na kanceláře a byty. Až do roku 1995 zámek chátral. Za dnešní podobu zámek vděčí kompletní rekonstrukci ukončené na sklonku roku 2014. V současné době zámek slouží plně veřejnosti. Probíhají v něm rozmanité krátkodobé i dlouhodobé výstavy. Při návštěvě zámku zhlédnete plastiky akademického sochaře Stanislava Hanzíka, některé z vystavených soch se objevily ve filmu Pupendo. Expozice Vánoce po celý rok nabízí přehlídku nápadů, řemesel, zručnosti i vtipu. Vánoční ozdoby tradiční i zcela netradiční jsou celoročně vystaveny na vánočních stromcích. Na výstavě hraček jsou k vidění autíčka a mašinky značky HUSCH vyráběné v Horním Litvínově v letech 1925–1938. V litvínovském barokním zámku Valdštejnů je k vidění do 29. září Výstava prací studentů a absolventů akademie výtvarných umění v Praze. Od 9. října do 31. prosince se milovníci naivního umění mohou těšit na výběr z díla Sylvy Prchlíkové. Vystaveny budou obrazy, keramika i porcelán. Zámek je místem kulturně-společenských akcí. Pořádají se zde velikonoční, podzimní a vánoční akce, zpestřené malými jarmarky a dětskými dílničkami. V letním období se na nádvoří konají promenádní koncerty. Reprezentativní velký sál, monumentální schodiště, nádvoří s lípou a blízký zámecký park nabízí prostory vhodné pro pořádání svatebních obřadů.

Dostupnost

v centru Litvínova, ulice Mostecká, poblíž náměstí Míru

Otevírací doba

PROHLÍDKY VŽDY V CELOU HODINU
po, út – zavřeno (pro skupiny lze prohlídku domluvit)
st – ne 10.00-12.00 13.00-17.00 (poslední prohlídka v 16.00 hod.)

Vstupné

dospělí 50 Kč, děti a studenti 20 Kč (pedagogický doprovod organizovaných skupin a děti do 3 let zdarma), důchodci 30 Kč, rodinné vstupné a rodinné pasy 90 Kč (platí pro 2 dospělé osoby a min. 1 dítě)

Adresa

Mostecká 1, 436 01  Litvínov – Horní Litvínov
www.mulitvinov.cz/zamek-valdstejnu/d-420329
info@mulitvinov.cz
+420 603 151 600

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies