Menu

České vinařství Chrámce

Obnovená tradice mosteckého vinařství. Je to košer? Ano, je..

Vinařská tradice na Mostecku

Vinařství je v písemných dokumentech na Mostecku doloženo již ve 13. století. Předpokládá se ale, že s pěstováním vinné révy se zde začalo ještě dříve. Tato oblast je bohatá na jižní svahy, které spolu s příznivým podnebím a množstvím srážek, vytvářejí pro pěstování vinné révy ty nejlepší podmínky. Královské město Most obdrželo na příkaz Karla IV. dne 24. února 1374 Pražské viniční právo. Největší rozkvět zažilo mostecké vinařství koncem 16. století, kdy vinice vlastnilo 80% jeho obyvatel. V rámci kraje tak Mostečanům patřila polovina. Dlouho to bohužel nevydrželo. Po třicetileté válce začala vinařská tradice upadat a po první světové válce zanikly vinice úplně. Zůstaly po nich ale čedičové terasy, které vydržely celá staletí a usnadnily tak vzkříšení vinařství na Mostecku.

České vinařství Chrámce

Mostecké vinařství obnovil se spolupracovníky Ing. Ivan Váňa na bývalém Státním statku Most v obci Chrámce v roce 1967. Díky jeho píli a vášni k vínu se podařilo povznést vinařství v Mostě na výsluní. Vinnou révu použil také jako rekultivační plodinu a vinice tak pomáhají zlepšovat krajinný ráz po povrchové těžbě uhlí. Takovým příkladem je vinice Barbora na výsypce lomu Hrabák v Čepirozích u Mostu. V roce 2001 vznikla společnost České vinařství Chrámce, s.r.o., jež patří v současnosti k největším výrobcům vína z vlastních hroznů ve vinařské oblasti Čechy. Znovuobnovená tradice naštěstí z Mostecka jen tak nezmizí, protože jeho děti v jeho práci dále pokračují.

Mostecký unikát

České vinařství Chrámce se může pochlubit i jedním unikátem. Tím je výroba košer vína. Také se stalo hlavním výrobcem košer vín v České republice. Vinná réva pro výrobu košer vína se pěstuje na svazích zámecké hory, na níž stojí hrad Hněvín. Jedná se o jednu ze znovuobnovených vinic z dob středověku. Díky své poloze nese název Nebeská vinice. Košer víno a jeho výroba podléhá přísným opatřením. Aby mohlo být výsledné víno označené jako košer, musí celý proces výroby provádět pouze ortodoxní židé pod dohledem rabína. Mostecká košer vína jsou známá i ve světě. Dováží se dokonce až do Izraele.

Podrobnější informace k výrobě košer vína naleznete zde.

Pro víno můžete i do Mostu

Pokud si chcete zakoupit víno z mosteckých vinic, nemusíte za ním jezdit až do Chrámců. V Mostě je totiž otevřena podniková prodejna. Tou je vinárna U Divocha, kterou naleznete na hlavní třídě v centru města. Zde Vám určitě rádi poradí, jaké víno si zakoupit. 

Zdali si chcete prohlédnout vinice z pohodlí domova, klikněte na tento odkaz. Naleznete pod ním virtuální prohlídky a panoramatické fotografie, k nimž patří i vinice v Rudolicích.

České vinařství Chrámce

Chrámce 32, 434 01 Chrámce
Tel.: +420 476 110 325, +420 603 383 846
E-mail: info@ceske-vinarstvi.cz
Web: www.ceske-vinarstvi.cz

Prodejní doba

Po – Pá: 6:30 – 15:00
Tel.: +420 476 441 315, +420 603 820 535

Dostupnost

Autem
Autobusem
Obec Chrámce, na hlavní silnici č. 15 z Mostu směrem na Litoměřice

Vinárna U Divocha

Podniková prodejna
tř. Budovatelů 382, 434 01 Most
Tel.: +420 476 441 315, +420 603 820 535
Po – So: 11:00 – 18:00