Menu

Ressl

Kousek přírody s naučnou stezkou, dětským hřištěm a sportovním vyžitím..

Areál Ressl poskytuje svým návštěvníkům příjemně strávený den v přírodě, a to v těsné blízkosti města. Tento přírodní areál je určen pro relaxaci, zábavu a sport. A opravdu tady naleznete spoustu vyžití. Můžete se například jen tak procházet ať už sami, s rodinou či vaším čtyřnohým kamarádem a odpočinout si v jednom z několika dřevěných altánů. Vyrazte na místní naučnou stezku, podívejte se, jaká zvířátka obývají tento kout města, zadovádějte si s vašimi ratolestmi na dětském hřišti a nebo si přijďte zasportovat na čerstvý vzduch. Mnoho mostečanů se na vrch Ressl také v podzimních měsících vydává na sběr hub. Areál Ressl je díky svým možnostem častým dějištěm kulturních a sportovních akcí. K těm nejznámějším například patří akce Až přijde večernice, která je určena pro rodiny s dětmi a Ressl Kross Run, kde soutěží jak klasičtí běžci, tak i běžci s pejsky.

Areál Ressl se tak zařadil mezi nejoblíbenější místa místních i přespolních.

Naučná stezka

Pokud se chcete něco nového dozvědět o zdejší krajině a přírodním ekosystému s jeho obyvateli, tak vyrazte na naučnou stezku po vrchu Ressl. Ta vznikla již v roce 2007 a čítá 13 různých zastavení s informačními tabulemi. K naučné stezce vznikla brožura, kterou naleznete pod odkazem níže.

Jednotlivá zastavení naučné stezky

 • 1. Naučná stezka Ressl
 • 2. Ekosystém les
 • 3. Lesní zvířena
 • 4. Přírodní amfiteátr
 • 5. Vodní ekosystém – rostlinná složka
 • 6. Vodní ekosystém – živočišná složka
 • 7. Vodní ekosystém – chránění obratlovci
 • 8. Selský statek
 • 9. Houby a půdní zvířena
 • 10. Zvířena lesů a lesních okrajů
 • 11. Památné stromy
 • 12. Historie těžby hnědého uhlí na mostecku
 • 13. Historie rekultivací na mostecku

Rybníček a jeho zvířecí obyvatelé

Zhruba uprostřed vrchu Ressl je rybníček, který kromě krásné přírody nabízí i možnost odpočinku v dřevěném altánu. V posledních letech se ale tato část areálu stala oblíbenou zvláště díky jeho zvířecím obyvatelům. Nyní zde naleznete nutrie a velké množství vodního ptactva. Mostečané tak na své procházky na Ressl chodí i s něčím dobrým na zub právě pro tato zvířátka. Ale pozor, je nutné zvířátka krmit jen tím, co je doporučováno. Jiné pochoutky by jim mohli vážně uškodit. Upozorňujeme, že zbytky vašich uvařených jídel či prošlé potraviny jsou naprosto nevhodné.

Dětské hřiště

Samozřejmě se tady nezapomnělo ani na ty nejmenší návštěvníky areálu. Pro ně je zde vybudované rozlehlé dřevěné dětské hřiště, na kterém se zajisté zabaví i to nejnáročnější dítko. Naleznete zde houpačky, prolézačky, lezeckou stěnu, opičí dráhu, domečky na hraní, hrazdy a všemi dětmi oblíbenou lanovou dráhu s kladkou.

Bosonožka

Jedná se o stezku pro malé i velké, která napomáhá ke zlepšení problému s plochými chodidly. Jak již název napovídá pro chůzi po stezce je zapotřebí mít bosé nohy. Cestou se projdete po kamínkách, šiškách či větvičkách. Tato unikátní stezka byla jedním ze tří vítězných projektů, pro který hlasovali občané města Most v rámci projektu Hejbni Mostem, tedy participativního rozpočtu. Stezka je veřejnosti volně přístupná.

Video: Představujeme Bosonožku na Resslu

Stezka GreenRunner

V roce 2020 byla na sportovní události Ressl Kros Run slavnostně otevřena stezka GreenRunner. Jedná se o lesní stezku pro pěší, běžce i cyklisty o celkové délce 10,3 km. Vybudování stezky probíhalo postupně od roku 2016, a to především proto, že ji budovali dobrovolníci z řad obyvatel města. Pokud nejste ještě tak zdatní sportovci, můžete využít kratší okruh, který měří 7,5 km. Výchozím bodem okruhu je rybníček na Resslu, respektive areál bývalého amfiteátru. Celá stezka je přehledně značena zeleným logotypem (viz. fotografie níže) a tak se na ní rozhodně neztratíte.

Kde se areál nachází?

Areál naleznete v západní části města, avšak v dostatečné blízkosti od centra. Dopravit se sem můžete i autem. Svůj vůz můžete ponechat zaparkovaný u koupaliště Ressl či na parkovišti u rybníčku.

Areál Ressl

Volně přístupný areál

GPS souřadnice:
N 50°30.41908′, E 13°37.03400′

Dostupnost

Autem
Autobusem MHD – zastávka Most, Pod Resslem (dále pěšky)