Menu

Mariánský sloup v Mostě

Barokní sloup s Pannou Marií přemáhající draka..

V parčíku U Zpívající fontány se nachází jedna ze zachráněných památek z královského města Most. Mariánský sloup se sochou Panny Marie je ozdobou této části města. Prostranství nabízí posezení ve stínu přilehlých stromů a spolu s fontánou tak představují příjemné místo k setkávání a odpočinku.

Původ sloupu

Mariánské sloupy vznikaly na základě významného barokního fenoménu, jímž byla úcta k Panně Marii Neposkvrněného početí, takzvané Immaculatě. Postupem času se jejich výskyt rozšířil po celém našem území. Není tedy divu, že se jeden takový sloup nalézal i ve starém městě Most na jeho III. náměstí, tzv. Šmeralově náměstí, na kterém stál již od roku 1710. Odtud byl odstěhován až v 50. letech 20. století, kdy náměstí procházelo přeměnou v autobusové nádraží. Díky tomu bylo, stejně jako mnoho jiných památek, přesunuto do lapidária mosteckého muzea. Zde byl uschován až do roku 1978, kdy byl díky likvidaci lapidária převezen ke kostelu Povýšení sv. Kříže ve Vtelně. Na svou současnou polohu byl přemístěn až v roce 2006.

Mariánský sloup – vzhled

Jedná se o ranně barokní sloup, který dosahuje více než tří metrů a na jeho vrcholu je umístěna plastika Panny Marie. Užití variace diamantového motivu na horní části podstavce ukazuje na původ z okruhu kamenické dílny v Černovicích u Chomutova. Sloup tvoří podstavec s akantovými volutami a rostlinnými závěsy, menší sokl a dřík s kompozitní hlavicí. Vrcholová socha Panny Marie se sepjatýma rukama a s drakem u nohou (satanem – ztělesněné zlo) je pohledová ze všech stran. Na římse pod ní doplňují kompozici socha sv. Josefa s malým Ježíškem a socha tehdy ještě nekanonizovaného Jana Nepomuckého. Jeho přítomnost se vysvětluje symbolickou souvislostí mezi pražským mostem a názvem města Mostu. Více informací naleznete zde.

Kde můžete památku vidět?

V parku u křižovatky tř. Budovatelů a ulice Josefa Skupy

Památka je volně přístupná

Dostupnost

Autem
Autobusem či tramvají MHD – zastávka Most, Obchodní dům Prior