Menu

Program Oblastního muzea a galerie v Mostě na měsíc květen

4. – 27. května 2023, Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Akce a přednášky v muzeu

Na tento měsíc jsou pro vás připraveny různé zajímavé akce. Těšit se můžete na přednášku, pravidelný kurz, hned tři vycházky, novou výstavu a tradiční akci města nově v areálu muzea. Májový měsíc v muzeu odstartuje další z cyklu přednášek Bylinkování v muzejní knihovně, tentokrát s podtitulem Bylinky v kole roku. Zájemci o toto téma se ve čtvrtek 4. května dozví o tom, jaké bylinky se váží k určitému ročnímu období a proč jsou pro člověka prospěšné. Veškeré tyto informace předá od 16:00 hodin přednášející Diana Šlajsnová Kvapilová. V sobotu 6. května pak následuje každoroční jarní akce Vítání ptačího zpěvu. Oblíbená ornitologická vycházka účastníky tentokrát zavede do okolí Čepiroh. Společně s průvodcem ornitologem Jaroslavem Bažantem budete pozorovat ptactvo, které se do našich krajin navrátilo ze svých zimovišť. Je důležité si s sebou na vycházku vzít pohodlnou obuv, vyhovující oblečení, svačinu a hlavně dalekohled k pozorování ptactva. Sraz je v 8:00 hodin na autobusové zastávce Čepirohy.

V neděli 7. května se v muzeu opět sejdou ti, kteří mají rádi umění a chtějí jej i tvořit, a to na kurzu malování suchým pastelem. Pravidelné workshopy s názvem Malování s Pavlem Lakomým probíhají po celý rok, a to vždy každou první neděli v měsíci. Přihlásit se mohou jak začátečníci, tak i pokročilí od 10 let věku. V případě zájmu kontaktujte pana Lakomého na tel.: +420 774 196 158 či prostřednictvím e-mailu p.lakomec@email.cz. Cena lekce je 1 000 Kč. Následující dvě čtvrteční odpoledne budou patřit vycházkám. První na řadě je entomologická vycházka na Písečný vrch. Na ni můžete vyrazit ve čtvrtek 11. května. V doprovodu entomologa Pavla Krásenského tedy vyrazíte do přírodní rezervace Písečný vrch, kde se seznámíte s bezobratlými živočichy, kteří žijí na místním stepních stráních i v okolí syslích nor, kterých je zde mnoho. Sraz je v 16:00 hodin u odbočky na Písečný vrch mezi obcemi Bečov a Milá. Další čtvrtek, tedy 18. května, se koná vycházka botanická s názvem Jarní květena Mariánského údolí. Průvodce botanik Vít Joza vás vyvede nad Horní Jiřetín. Projdete se krušnohorskými bučinami a budete si společně užívat atmosféru jarní přírody. Dokonce se podíváte i do luhů, kde lze nalézt medvědí česnek. Sraz je v 16:00 hodin v údolí jiřetínského potoka, konkrétněji na parkovišti v serpentině uprostřed údolí mezi Horním Jiřetínem a Novou Vsí v Horách.

Poslední akcí v květnu je akce města Mostu, která se letos odehraje ve spolupráci s Oblastním muzeem a galerií v Mostě. A tou je tradiční Den magistra Edwarda Kelleyho. V tomto roce s několika novinkami. Akce se přesunula na dřívější, květnový termín a její místo konání také dostálo změny. S celou rodinou tak můžete vyrazit na den plný dobové zábavy, řemesel, her, dobrot a poznání v sobotu 27. května od 10:00 do 17:00 hodin do zahrad Oblastního muzea a galerie v Mostě. Více informací k této akci ještě chystáme a brzy se o nich dočtete v samostatném příspěvku.

Nové stálé expozice v muzeu

Po dlouholeté rekonstrukci se v dubnu otevřela nová podoba oblíbené stálé expozice Geologie severozápadních Čech. A máte se skutečně na co těšit. Uvidíte zde jedinečné ukázky minerálů a zkamenělin z okolí Mostecka. Ty byly nalezeny převážně při těžbě uhlí a nachází se mezi nimi i naprosté unikáty, které prozatím ještě jinde na naší planetě nalezeny nebyly. Dále také nerosty vulkanických komplexů severozápadních Čech a rudných nalezišť Krušných hor. Mimo to jsou v expozici umístěny i doplňující fotografie, reprodukce obrazů či modely pravěkých živočichů.

Březen s sebou přinesl jednu velkou novinku. Mostecké muzeum otevřelo novou stálou expozici s názvem Poklady výtvarného umění Mostecka. Ta určitě potěší všechny umělecky založené a také ty, kteří rádi obdivují díla dávných mistrů. V galerijních prostorách muzea můžete vidět některé z nejvzácnějších pozdně gotických a renesančních obrazů a také plastik pocházejících ze 14. – 16. století, které má muzeum ve své sbírce. Zejména se bude jednat o uměleckou výbavu kostelů z Mostu a Mostecka. Mnozí návštěvníci tak mohou přijít i zavzpomínat na již neexistující místa. 

Nově probíhající výstavy

Koncem květnového měsíce budete moci navštívit novou výstavu malířky Denisy Krausové – Království. V jejích dílech můžete rozeznat mnohé známé náměty z dějin evropského výtvarného umění přetavené autorčinou senzitivitou do nových nečekaných souvislostí v mimořádně energickém soudobém výrazu. Najdeme tu odkazy ke krajinomalbě, malbě květin i zátiší. Přijďte se nechat okouzlit. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 25. května od 17:00 hodin. Výstava bude poté k vidění až do 24. září 2023.

V polovině dubna se v mosteckém muzeu zpřístupnila výstava obrazů a grafik Jaroslava Klápště – Epilog starého Mostu. Výstava se koná u příležitosti 100. výročí autorova narození. Uvidíte zde výhradně jeho Mosteckou tvorbu, která vás zaručeně přenese do dob minulých, kdy ještě staré město spolu s jeho přilehlými vesničkami stávalo. Tento pohled dozajisté potěší každého pamětníka a nadchne i mladší ročníky. Výstavu můžete vidět až do 31. srpna 2023.

Od února je možné navštívit opravdu unikátní výstavu. Během pochmurných zimních dnů se totiž můžete přijít rozveselit na výstavu Pavla Matušky – Usmívání. A proč rozveselit? No protože se jedná o úsměvnou výstavu plnou skvělého kresleného humoru. Odtud také pramení název Usmívání. Pan Matuška začal s publikováním kresleného humoru již v roce 1980 a od té doby je významným umělcem, který uspořádal více jak 100 výstav a za svou tvorbu získal několik prestižních ocenění z celého světa. Přijít se pobavit můžete již jen do 14. května 2023. Vřele doporučujeme.

Již probíhající výstavy a stálé expozice v muzeu

Od poloviny listopadu minulého roku je pro návštěvníky muzea zpřístupněna krásná výstava. Je určena pro pamětníky královského města Most i pro ty, co se chtějí na naše původní město podívat a dozvědět se o něm víc. Jedná se o výstavu s názvem Panoráma starého Mostecka. Mostecké muzeum v rámci stejnojmenného projektu již po několik let obnovuje svůj archiv fotografií. A právě ty zde můžete spatřit. Nejedná se ale pouze o fotografie Mostecka, vystaveny jsou i zajímavé fotografie z různých koutů světa. Kromě toho zde jsou umístěny i reálné exponáty, takže se dozvíte například jak dříve vypadal fotoaparát, jakým zařízením se dříve prohlížely fotografie a také se podíváte na 3D fotografie. Tato pro mnohé emocionální výstava byla vzhledem k velkému zájmu prodloužena. Nyní je však k vidění již jen do 31. května 2023.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě nabízí kromě výstav i stálé expozice. V expozici s názvem Ulrika von Levetzow – Anděl ve třpytu par se díky rozsáhlé sbírce exponátů přenesete se do doby, kdy Ulrika von Levetzow žila a pokocháte se její unikátní sadou granátových šperků, které jsou největší sadou v České republice. Tato expozice je pravidelně obměňována dalšími unikátními kousky ze života Ulriky (naposledy zrovna v únoru 2023, kdy byla obohacena o zámeckou knihovnu s 1 600 svazky), takže ji doporučujeme navštívit víckrát. Expozice Ze života obyvatel Krušnohoří Vám zase přiblíží, jak naši předci v Krušných horách žili, jak vypadaly jejich příbytky, jaké měli tradice, jaká řemesla zde byla rozšířená a také například jak vypadala taková tradiční světnice v období Vánoc. Tuto zajímavou výstavu naleznete na opravdu neobvyklém místě – v půdních prostorách muzea.

Pokud se chcete dozvědět o muzeu více, pak koukněte na tento náš příspěvek.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Čsl. armády 1390/35, 434 01 Most
Tel.: +420 476 442 111
E-mail: recepce@muzeum-most.cz
Web: www.muzeummost.cz

Otevírací doba

 • Pondělí – zavírací den
 • Úterý – 12:00 – 18:00
 • Středa- 12:00 – 18:00
 • Čtvrtek – 12:00 – 18:00
 • Pátek – 12:00 – 18:00
 • Sobota – 10:00 – 18:00
 • Neděle – 10:00 – 18:00

Vstupné

 • základní: 30 Kč
 • snížené: 15 Kč
 • na vernisáže: zdarma
 • na komentované prohlídky a přednášky: 20 Kč

Dostupnost

Autem
Autobusem MHD – zastávka Most, Gymnázium (dále 10 minut pěšky)