Menu

Oblastní muzeum a galerii v Mostě si můžete prohlédnout online

Oblastní muzeum a galerie v Mostě si pro vás v době omezení připravilo virtuální prohlídky některých ze svých expozic, které i dnes stále rozšiřuje.

Stejně jako další muzea v České republice, bylo i to naše pro veřejnost dočasně uzavřeno. Důvodem bylo omezení pohybu lidí a tak zamezení nekontrolovaného šíření koronaviru, se kterým v současné chvíli bojuje celý svět.

Virtuální prohlídka

Protože díky těmto omezením nebylo možné se do muzea zajít podívat, byly pro vás připraveny virtuální prohlídky některých z jeho expozic.

Jelikož se virtuální prohlídky staly velmi oblíbenými, pokračovalo s jejich vytvářením muzeum i po jeho otevření. Nyní je opět uzavřené a nabízí tyto virtuální prohlídky na současné výstavy. A vy si tak můžete prohlédnout jakoukoli aktuální výstavu, kterou jste chtěli navštívit před uzavřením. 

Nově přidané virtuální prohlídky

 • V podzemních výstavních prostorách děkanského kostela Nanebevzetí Panny Marie proběhla  výstava sochaře Quido Kociána (1874 – 1928), který patřil k předním představitelům českého umění přelomu 19. a 20. století. Byl žákem Josefa Václava Myslbeka.  Výstava představuje unikátní soubor bronzových plastik a reliéfů zapůjčeného ze soukromé sbírky. Tvorbu sochaře Quido Kociána lze charakterizovat jako originální formu symbolismu s typickou výraznou expresí, se secesními prvky.
 • Tvorba malíře Jaroslava Valečky na samostatné výstavě pod názvem Pictura Obscura byla ke shlédnutí v Oblastním muzeu. Jeho dílo je bytostně spojeno s pohraniční oblastí severních Čech, kde prožil své dětství i dospívání. Svým osobitým způsobem nás vtahuje do temných cest minulosti, které se vepsaly do podoby zdejšího regionu. Jeho „temné“ krajiny nenechávají v klidu a nutí k hlubšímu zamyšlení nad vlastními dějinami i existencí.
 • Výjimečná virtuální prohlídka výstavy Příběh jedné ložnice je věnovaná konci války před 75 lety. Příběh vám vypráví obyčejná ložnice z třicátých let o nelehké době svých majitelů, německé a české rodiny. Připravily ji pro Vás Diana Kvapilová a Alena Kvapilová z muzejní knihovny s kurátorem historického nábytku Miroslavem Vrbou.
 • Výstava Příběh starého Mostu je věnována památce historičky Heide Mannlové Rakové, která svůj život zasvětila poznání a záchraně kulturního dědictví Mostu a Mostecka. Po více jak dvaceti letech se veřejnosti zpřístupňuje sbírka výtvarného umění. Díky tomu se můžete opět „projít“ starým historickým městem, zavzpomínat a potěšit se pohledem na krásná umělecká díla.
 • Výstava  s názvem 150 let železnice na Mostecku a Chomutovsku představuje dobové železniční předměty, předpisy pro osobní i nákladní dopravu nebo ukázky drážních kanceláří včetně vybavení. Součástí je i výstava grafik Jiřího Boudy s železniční tématikou. Naleznete zde i modelová kolejiště a historické plechové hračky a modely sběratele Radka Vejříka.
 • Výstava unikátních obrazů umělkyně Ivany Štenclové Identikit je nově přidána k virtuálním prohlídkám. Pokud jste tedy nestihli tuto výstavu navštívit, můžete tak učinit nyní z pohodlí domova. Výtvory jsou tvořeny ze zvláštních materiálů a sestavovány kousek po kousku. Konečné dílo je poté třírozměrné a tak vás přímo „vtáhne do obrazu“.
 • Výstava obrazů umělce Tibora Červeňáka s názvem Doteky je nejnovějším přírůstkem do nabídky virtuálních prohlídek našeho muzea. Z pohodlí domova tak můžete vidět průřez jeho dosavadní tvorbou. Hlavním tématem jeho děl jsou koně, ženy a město Praha.
 • Nově má svou virtuální prohlídku i oblíbená výstava Panoráma starého Mostecka. Pokud jste ji v muzeu nestihli navštívit, teď je vaše šance! Prohlédněte si fotografie starého města Most, Litvínova, Krušných hor… Uvidíte zde ale i fotografie ze zahraničí, litvínovskou panorámu (prohlížečku fotografií) a zjistíte, jak funguje 3D fotografie.

Oblastní muzeum a galerie v Mostě

Čsl. Armády 1360/35, 434 01 Most
Tel.: +420 476 442 111
E-mail: recepce@muzeum-most.cz
Web: www.muzeummost.cz

Otevírací doba

 • Úterý – pátek
  12:00 – 18:00
 • Sobota – neděle, svátky
  10:00 – 18:00

Skupiny nad 10 osob na objednání dle domluvy

Dostupnost

Autem
Autobusem MHD – zastávka Most, Gymnázium (poté 500 m pěšky)
Tramvají MHD – zastávka Most, Zimní stadion (dále 800 m pěšky)