Menu

Artoulky

Vyrazte za uměním 20. a 21. století, které můžete jindy snadno přehlédnout..


Uplynulý rok doslova stopnul kulturní a umělecké dění, a tak ho redaktoři z ČT Art začali hledat jinde – třeba na fasádách cestou do obchodu nebo v parcích při venčení psa. Těmhle drobným toulkám za uměním potom začali říkat Artoulky. Napadlo je, že by z toho mohl být zajímavý projekt, a tak se pustili do práce. Díky jejich usilovné práci se na ně můžete nyní vydat také.

O projektu

Jedná se o projekt České televize, konkrétněji tedy ČT Art a jeho redaktorů. Ti při takovémto namáhavém úkolu spojili síly s Asociací turistických informačních center České republiky a turistickými informačními centry jednotlivých měst, kterým se projekt líbil a tak se zapojila. Projekt přináší výletníkům tipy na výlety a vycházky za uměním dvacátého a jednadvacátého století, které někdy turisté při cestách po vlastech českých bez většího zájmu míjejí. Cílem projektu je proto upozornit na tyto mnohdy přehlížené pamětihodnosti ve veřejném prostoru, ať jsou to sochy, reliéfy či stavby. Při hledání vhodných míst byl kladen důraz na to, aby byla jednotlivá umělecká díla volně přístupná. Pokud by tedy znovu nastala pro kulturu nepříznivá situace, tak na Artoulky můžete stále vyrazit kdykoliv. Přes léto můžete objevovat na devadesát uměleckých děl ve všech koutech České republiky. Do projektu jsme se samozřejmě zapojili i my, ale o tom až později.

Na webových stránkách ČT Art naleznete podrobné informace o projektu a také interaktivní mapu. Mapa vám zobrazí všechny možné vycházky a výlety za uměním. Po rozkliknutí vámi zvoleného města se zobrazí tři vybraná umělecká díla, která vybrala místní turistická informační centra. Ta jsou přesně zakreslena v mapě a u každého je i krátký popis daného objektu. K projektu byly vydané i tištěné materiály. Pokud tedy patříte k těm, kteří raději mají, jak se říká, něco v ruce, tak se zastavte v daném informačním centru, kde jsou vám tištěné materiály k dispozici. Součástí projektu je i soutěž, která se připravuje na sociálních sítích České televize. Zde můžete sdílet i Vaše fotografie z absolvovaných Artoulek, tak je nezapomeňte sledovat @ctartcz. A aby toho nebylo málo, tak každý prázdninový týden bude na již zmíněným webových stránkách publikován text nějaké známé osobnosti o tom, kudy se ráda toulá.  

Artoulky v Mostě

Jelikož se nám projekt Artoulky líbil a pro naše moderní město plné uměleckých děl je jako dělaný, tak jsme se rozhodli zapojit. Ze všech uměleckých děl jsme nakonec vybrali tři podle nás nejzajímavější. A tak Most turistům v Artoulkách nabízí k prohlídce následující:

 • Biologické těleso
  – autor: Josef Klimeš
  – v parku Střed
 • sochu Mateřství
  – autor: Stanislav Hanzlík
  – v parčíku u Základní umělecké školy Moskevská
 • skulpturu Zvíře
  – autor: Martin Zet
  – v parku na Skřivánčím vrchu

Snad se vám náš výběr bude líbit a cestou městem objevíte krásy moderního umění. Tištěný letáček s mapkou, souřadnicemi vybraných uměleckých děl a jejich krátkým popiskem si u nás můžete vyzvednout, a to v rámci naší otevírací doby.

Tak tedy lovu umění zdar!