Menu

Vzpomínky ožívají nad mapou starého Mostu

Zajímá vás, kde stálo původní vlakové nádraží, kde byla zastávka tramvaje u divadla nebo jak velké bylo První náměstí ve starém Mostě? V Turistickém informačním centru nad interaktivní mapou najdou odpovědi i ti, kterým se třeba jen stýská po zákoutích, po zmizelých domech, malých uličkách či historických stavbách. 

Interaktivní mapa starého MostuMalí i velcí návštěvníci si mohou na interaktivní tabuli najít libovolný dům ve starém Mostě a poklepáním se zobrazí dostupné fotografie s popisky. „Zejména o prázdninách vzrůstá zájem u pamětníků prohlédnout si staré královské město, které muselo ustoupit těžbě uhlí,“ říká Miroslava Vernerová z Turistického informačního centra. Stejně tak má možnost každý současný i bývalý obyvatel města podívat se, zda dům, v němž žil, nebo škola, kterou navštěvoval, je součástí mapy. Pokud někdo zjistí, že nějaká stavba chybí, znamená to, že příslušná fotografie není ani v archivu či v muzeu. Pokud tazatel snímek v rodinném albu či ve své sbírce má a je ochoten ho věnovat, databáze snímků interaktivní mapy se rozroste. Za uplynulé tři roky se podařilo databázi snímků rozšířit o zhruba 20 dobových fotografií.

Mapový podklad, na němž jsou domy překresleny, lze přepínat mezi mapou z poloviny 18. století, pak z let 1938, 1950 nebo 1975. Interaktivní mapa vznikla na přelomu let 2012 a 2013 jako společné dílo Magistrátu města Mostu, Oblastního muzea v Mostě a Státního okresního archivu v Mostě.

„Unikátní mapu si zájemci mohou prohlédnout výhradně v Turistickém informačním centru města Mostu,“ upozorňuje Miroslava Vernerová a zároveň láká návštěvníky do budovy magistrátu. Centrum sídlí vedle obřadní síně a i o prázdninách je otevřené každý všední den od 9 do 17 hodin, v sobotu pak od 9 do 14 hodin.

 

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies