Menu

Planetárium

Přímo v centru města je možné rozšířit si své astronomické znalosti.

Planetárium bylo otevřeno v roce 1984 a před 10 lety bylo nově zrekonstruováno. Zajímavé je jeho architektonické řešení, neboť se nachází ve velké kouli o průměru dvanáct metrů umístěné na střeše Reprezentačního domu města Mostu – REPRE. Přístup je řešen schodištěm ve válcové „noze“, které má celkem 104 schodů. Hlavním zařízením je rekonstruovaný projekční přístroj typu ZKP-2-Carl Zeiss Jena s možností promítání severní i jižní oblohy, šesti přídavnými projektory a dataprojektorem. Všechny přístroje jsou napojeny na řídící počítač a internet. Dokonalý zážitek podporuje scénické osvětlení a prostorové ozvučení. Pro naučné pořady (doplňkovou výuku škol i pro veřejnost) je maximálně využíváno multimediálních vlastností počítačového vybavení, včetně krátkých filmů a velkoplošné projekce názorných animací astronomických úkazů.

Kapacita klimatizovaného moderně zařízeného planetária je 41 návštěvníků. Ti mohou při sledování umělé oblohy využívat speciální křesla s pohodlnými opěrkami hlavy. Pořady pro širokou veřejnost jsou zaměřeny především na představení planetária a hvězdné oblohy, v nabídce je však možné nalézt i astronomické pohádky pro děti nebo doplňkovou výuku dle školních osnov základních a středních škol. To vše v českém a anglickém jazyce. Planetárium také připravuje speciální programy při příležitosti mimořádných astronomických úkazů.

IMG_2531aweb

Planetárium

nám. Velké mostecké stávky 4, 434 01 Most

Telefon: +420 773 152 820

planetarium@knihovnamost.cz

Promítání

Pro jednotlivé návštěvníky Planetárium v Mostě promítá každou první neděli v měsíci.

Pro školy: každý školní den 9:00 – 14:00

Dostupnost

Autem, MHD ( zastávka Most, 1. náměstí nebo Most, obchodní dům PRIOR)

Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies