Menu

Planetárium

Rozšiřte si své astronomické znalosti přímo v centru města..

Aktuálně

Mostecké planetárium je v současné době uzavřeno. Pokud chcete vidět program planetária, tak ale nemusíte věšet hlavu. V Městské knihovně Most se každý měsíc pravidelně koná promítání s povídáním o hvězdách.

Děkujeme za pochopení


Planetárium bylo otevřeno v roce 1984 a před 10 lety bylo nově zrekonstruováno. Zajímavé je jeho architektonické řešení, neboť se nachází ve velké kouli o průměru dvanáct metrů. Koule je umístěna na střeše Reprezentačního domu města Mostu – REPRE. Přístup je řešen schodištěm ve válcové „noze“, které má celkem 104 schodů. Hlavním zařízením je rekonstruovaný projekční přístroj typu ZKP-2-Carl Zeiss Jena s možností promítání severní i jižní oblohy. Všechny přístroje jsou napojeny na řídící počítač a internet. Dokonalý zážitek podporuje scénické osvětlení a prostorové ozvučení. Pro naučné pořady (doplňkovou výuku škol i pro veřejnost) je maximálně využíváno multimediálních vlastností počítačového vybavení, včetně krátkých filmů a velkoplošné projekce názorných animací astronomických úkazů.

Kapacita klimatizovaného moderně zařízeného planetária je 41 návštěvníků. Ti mohou při sledování umělé oblohy využívat speciální křesla s pohodlnými opěrkami hlavy. Pořady pro širokou veřejnost jsou zaměřeny především na představení planetária a hvězdné oblohy, v nabídce je však možné nalézt i astronomické pohádky pro děti nebo doplňkovou výuku dle školních osnov základních a středních škol. To vše v českém a anglickém jazyce. Planetárium také připravuje speciální programy při příležitosti mimořádných astronomických úkazů.

Planetárium

náměstí Velké mostecké stávky 4, 434 01 Most

Promítání

Planetárium je momentálně uzavřené. Každý měsíc probíhá promítání s povídáním o hvězdách v budově Městské knihovny Most.

Dostupnost

Autem
Autobusem MHD – zastávka Most, 1. náměstí nebo Most, Obchodní dům Prior