Menu

Trnka na zámku!

Unikátní výstava slavného ilustrátora nyní virtuálně..

Nechte se okouzlit nádhernými ilustracemi a díky magické atmosféře se přeneste do Trnkovy zahrady..

Zámek Valdštejnů v Litvínově hostil do 9. ledna 2021 výstavu díla Jiřího Trnky, který proslul především jako ilustrátor a animátor. Mnoho zájemců se ale na výstavu nemohlo kvůli vládním nařízením přijít podívat. A tak se výstava přenesla do virtuálního prostředí. Každý kdo tuto pohádkovou výstavu nestihl navštívit, tak může učinit z pohodlí a tepla svého domova. Virtuální prohlídka výstavy Trnka na zámku!

O výstavě Trnka na zámku!

Naleznete zde více než 130 originálních ilustracích a loutek z těch nejznámějších filmů. Z knižních ilustrací se můžete těšit například na slavné Broučky, České pohádky, Fimfárium nebo Míšu Kuličku. Nescházejí ani loutky z Trnkových animovaných filmů, například Ze starých pověstí českých, Osudů dobrého vojáka Švejka či Snu noci svatojánské.

Výstava je pojata velmi moderně a interaktivně, avšak ponechává si své kouzlo, kterým nadchne malé i velké návštěvníky. Můžete si tak projít Trnkovou Zahradou jakožto 3D bludištěm a přitom na stěnách obdivovat originály ilustrací. Zastavit se také můžete v místnosti, jež je uspořádána jako knihovna, kde se návštěvníci mohou setkat s knihami, které tento velikán české ilustrace vytvořil. Ilustrace oživnou pomocí moderních technologií ve filmu, který zde můžete zhlédnout. Dalším interaktivním prvkem je například „prstové bludiště“, které bylo původně vytvořeno pro nevidomé návštěvníky výstavy. Opravdu jedinečným kouskem jsou krbová kamna, které pocházejí z Trnkovy chalupy a v nichž se mezi oblaky mlhy a kouře objevují jím vlastně malovaná novoroční přání. Samozřejmostí je promítání zajímavého dokumentárního filmu o Trnkově bohatém uměleckém i soukromém životě.

Avšak tou nejpopulárnější částí výstavy je interaktivní Trnkova Zahrada, která je formou projekce přenesena na celou stěnu prostorné místnosti. Je plná fantazie, kouzel a pohybu. Zahrada je vskutku interaktivní a návštěvník tak sám hodem míčku na jednotlivé součásti pohybujícího se obrazu rozhoduje náhodou či svou šikovností o dalším osudu příběhu. Díky tomu se stanete přímým účastníkem a hrdinou nejznámější Trnkovy knihy Zahrada.

Kurátorem výstavy je Trnkův syn Jan (také výtvarník), který výstavu chystal ve spolupráci se svým synem Matyášem, který se podílel spolu s dalšími tvůrci především na interaktivní instalaci.

Více o zámku Valdštejnů v Litvínově se dozvíte zde.

Plakát: Trnka na zámku!
Plakát: Trnka na zámku!

Zámek Valdštejnů v Litvínově

Mostecká 1, 436 01 Litvínov – Horní Litvínov
Tel.: +420 603 151 600
E-mail: info@mulitvinov.cz
Web: www.mulitvinov.cz

Otevírací doba

 • úterý – neděle
  9:00 – 15:30

Vstupné

 • Dospělí: 50 Kč
 • Děti a studenti: 20 Kč
 • Důchodci: 30 Kč
 • Rodinné vstupné a rodinné pasy: 90 Kč
  (platí pro 2 dospělé osoby a min. 1 dítě)
 • Děti do 3 let: zdarma
 • Pedagogický doprovod organizovaných skupin: zdarma

Dostupnost

Zámek se nachází v centru Litvínova, poblíž náměstí Míru.

Autem
Tramvají MHD č. 1 a 4 z Mostu – zastávka Litvínov, Obchodní dům