3. – 30. září 2023, Oblastní muzeum a galerie v Mostě
Akce a přednášky v muzeu
Na tento měsíc jsou pro vás připraveny různé zajímavé akce. Těšit se můžete na pravidelný kurz, dvě nové výstavy a hned dvě přednášky. První akcí v září patří tvoření. V neděli 3. září se v muzeu opět sejdou ti, kteří mají rádi umění a chtějí jej i tvořit, a to na kurzu malování suchým pastelem. Pravidelné workshopy s názvem Malování s Pavlem Lakomým probíhají po celý rok, a to vždy každou první neděli v měsíci. Přihlásit se mohou jak začátečníci, tak i pokročilí od 10 let věku. V případě zájmu kontaktujte pana Lakomého na tel.: +420 774 196 158 či prostřednictvím e-mailu p.lakomec@email.cz. Cena lekce je 1 000 Kč.
Následovat budou zmíněné dvě přednášky. Na tu první se budete moci vydat ve čtvrtek 7. září. Od 17:00 hodin zde bude na téma Bitvy u Chlumce 1813 přednášet archeolog Petr Vágner. Tato bitva se odehrála před 210 lety a patří k největší bitvě napoleonských válek na území Čech. Další na řadě je přednáška entomologa Pavla Krásenského. O Podivuhodném světě mravenců se dozvíte ve čtvrtek 14. září od 16:00 hodin. Seznámíte se s mravenci, jejich životem i obyvateli, kteří mravence v mraveništích doprovázejí. Nebude chybět ani ukázka některých druhů a dokonce bude možnost i nějaké ochutnat.
Velká dobrodružná hra v muzeu
A aby toho nebylo málo, tak pro všechny malé i velké návštěvníky je v muzeu připravena ještě dobrodružná hra s názvem Zachraň město Most! Zažijte opravdové dobrodružství v muzeu a vyluštěním křížovky zlomte Kelleyho kletbu. Tajenku, ve které je ukryté poselství, získáte odhalením identity vystavených předmětů v budově muzea. Úspěšní objevitelé budou odměněni drobným dárkem. Prázdninová hra je prodloužena až do konce září.
A co, že se vlastně stalo? Slavný alchymista Magistr Kelley, jenž našel svou smrt pod hradem Hněvín roku 1597, proklel Most, ať zmizí z povrchu zemského. To se také stalo a starý Most podlehl těžbě hnědého uhlí. Opodál vznikl nový Most. Ten ale i dnes čelí mnoha problémům, jako by nad ním stále viselo Kelleyho prokletí. Jděte po stopách tohoto města a vyslovte novou věštbu. Veškeré instrukce obdržíte v recepci muzea. Přejeme hodně zdaru!

Nové stálé expozice v muzeu
Po dlouholeté rekonstrukci se v dubnu otevřela nová podoba oblíbené stálé expozice Geologie severozápadních Čech. A máte se skutečně na co těšit. Uvidíte zde jedinečné ukázky minerálů a zkamenělin z okolí Mostecka. Ty byly nalezeny převážně při těžbě uhlí a nachází se mezi nimi i naprosté unikáty, které prozatím ještě jinde na naší planetě nalezeny nebyly. Dále také nerosty vulkanických komplexů severozápadních Čech a rudných nalezišť Krušných hor. Mimo to jsou v expozici umístěny i doplňující fotografie, reprodukce obrazů či modely pravěkých živočichů.
Březen s sebou přinesl jednu velkou novinku. Mostecké muzeum otevřelo novou stálou expozici s názvem Poklady výtvarného umění Mostecka. Ta určitě potěší všechny umělecky založené a také ty, kteří rádi obdivují díla dávných mistrů. V galerijních prostorách muzea můžete vidět některé z nejvzácnějších pozdně gotických a renesančních obrazů a také plastik pocházejících ze 14. – 16. století, které má muzeum ve své sbírce. Zejména se bude jednat o uměleckou výbavu kostelů z Mostu a Mostecka. Mnozí návštěvníci tak mohou přijít i zavzpomínat na již neexistující místa.
Nově probíhající výstavy
V polovině měsíce se v muzeu otevře výstava věnovaná 80. výročí vzniku elektrárny Komořany, která je největším dodavatelem tepla v našem regionu, s názvem Když věk je jen číslo. K vidění zde bude několik informativních panelů s historií teplárny, vyprávěním pamětníků z řad zaměstnanců a také kresby areálu teplárny od několika umělců. Dozvíte se také spoustu zajímavých informací o tom, jak vlastně taková teplárna funguje či jak vypadá moderní teplárna v 21. století. Pro malé návštěvníky je připraven dětský koutek s tematicky zaměřenými skládačkami, pexesem či malováním. To vše na vás čeká od středy 13. září, a to až do 29. listopadu 2023. Vernisáž výstavy proběhne v úterý 12. září od 17:00 hodin.
Druhá plánovaná výstava bude zaměřená na mineralogii a geologii a budete ji moci navštívit od pátku 22. září 2023. Na výstavě s názvem Minerály ze sbírek Ladislava Blahy uvidíte neuvěřitelnou soukromou sbírku minerálů právě Ladislava Blahy. Ten se k tomuto krásnému koníčku začal věnovat již v dětství a ve své sbírce má převážně nerosty z regionu Českého středohoří a Krušných hor. V době Československa se pravidelně účastnil tzv. výprav za kameny pořádaných severočeskou pobočkou Československé společnosti pro mineralogii a geologii. Na tuto úchvatnou výstavu se budete moci přijít podívat až do 31. března 2024. Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 21. září 2023 od 17:00 hodin.
Již probíhající výstavy a stálé expozice v muzeu
Od začátku prázdnin máte možnost v muzeu vidět každoroční Výstavu prací žáků výtvarného oboru ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě. A jak již název napovídá, budete zde moci pozorovat díla mladých výtvarných talentů z místní základní umělecké školy. Přijďte se podívat na to, jaké výtvory nyní vytvářejí začínající umělci. Učinit tak můžete už jen do neděle 10. září 2023.
Koncem květnového měsíce se návštěvníkům otevřela nová výstava malířky Denisy Krausové – Království. V jejích dílech můžete rozeznat mnohé známé náměty z dějin evropského výtvarného umění přetavené autorčinou senzitivitou do nových nečekaných souvislostí v mimořádně energickém soudobém výrazu. Najdeme tu odkazy ke krajinomalbě, malbě květin i zátiší. Přijďte se nechat okouzlit. Výstava bude k vidění až do 24. září 2023.
Oblastní muzeum a galerie v Mostě nabízí kromě výstav i stálé expozice. V expozici s názvem Ulrika von Levetzow – Anděl ve třpytu par se díky rozsáhlé sbírce exponátů přenesete se do doby, kdy Ulrika von Levetzow žila a pokocháte se její unikátní sadou granátových šperků, které jsou největší sadou v České republice. Tato expozice je pravidelně obměňována dalšími unikátními kousky ze života Ulriky (naposledy zrovna v únoru 2023, kdy byla obohacena o zámeckou knihovnu s 1 600 svazky), takže ji doporučujeme navštívit víckrát. Expozice Ze života obyvatel Krušnohoří Vám zase přiblíží, jak naši předci v Krušných horách žili, jak vypadaly jejich příbytky, jaké měli tradice, jaká řemesla zde byla rozšířená a také například jak vypadala taková tradiční světnice v období Vánoc. Tuto zajímavou výstavu naleznete na opravdu neobvyklém místě – v půdních prostorách muzea.
Pokud se chcete dozvědět o muzeu více, pak koukněte na tento náš příspěvek.

