Menu

Kam vyrazit na běžky?

V okolí města Most se nachází několik zimních areálů..

Chcete si užít krásu zimní přírody a přitom si zasportovat? Tak to vyrazte na běžky. Nedaleko města Most naleznete hned několik zimních areálů, které nabízejí pro běžky skvělé podmínky. V roce 2022 vznikla dokonce i novinka – středisko na Lesné. Na všech trasách, které jsou součástí Krušnohorské běžecké magistrály, jsou nově umístěné tabule s QR kódy, díky kterým můžete finanční částkou 30 Kč danou trasu podpořit. Pokud chcete přispět více a podpořit tak své oblíbené středisko, zapojte se do veřejné sbírky, z níž jdou veškeré vybrané peníze na údržbu těchto tras. A pokud chcete zjistit, jaké počasí na horách zrovna vládne, tak se podívejte na webové stránky Destinační agentury Krušné hory, která tyto informace pravidelně zveřejňuje. A pokud byste chtěli vyrazit autobusem či vlakem, tak mrněte sem.

A před tím, než vyrazíte, se můžete nově podívat na mapy.cz, kde jsou všechny trasy zobrazeny dle aktuálního stavu úpravy trasy. Takže už vás nic nepříjemně nepřekvapí. Už stačí si jen vybrat lokalitu a užít si zimní čas v Krušných horách.

Klíny

Tento areál nabízí hned sedm běžkařských okruhů rozdělených barevně dle náročnosti a délky. Z Klín také vede 8km stopa na Klínskou bránu a projet se klidně můžete až do sousedního Německa k Mníšku a na Seiffen. Bílá stopa je součástí Krušnohorské běžecké magistrály.

Na Klíny můžete buď dorazit vlastním automobilem a zaparkovat na parkovišti za poplatek 100 Kč/ den nebo se můžete nechat vyvést autobusem Dopravy Ústeckého kraje č. 523. Občerstvit se můžete v restauraci Hotel Emeran, Mamut baru či v penzionu Stará škola. A pokud nemáte vlastní vybavení, nezoufejte. Vše si můžete zapůjčit v místní půjčovně. Na klínech ale nejsou pouze běžkařské trasy, naleznete zde i lyžařské středisko se 4 sjezdovkami, sedačkovou lanovkou, snowparkem a sáňkařskou dráhou. Možné je i večerní lyžování.

Pro představu, co všechno vás čeká se můžete podívat na tento díl Běžkotoulek či na aktualizovaný díl z roku 2022.


Dlouhá Louka

Naleznete zde celkem sedm tras, které se rozkládají od vodní nádrže Fláje až po Loučnou. Okruhy jsou přehledně označeny barevně a liší se jejich náročností a délkou. Červená trasa je součástí Krušnohorské běžecké magistrály. O jednotlivé okruhy se starají Krušnohorská bílá stopa, Krušnohorský klub a penzion Rozcestí.

Do střediska na Dlouhé Louce se můžete dopravit vlastním automobilem a zaparkovat jej na zpoplatněním parkovišti za poplatek 200 Kč/den (platba v parkovacím automatu na mince) či se můžete nechat vyvézt autobusem Dopravy Ústeckého kraje č. 526. Občerstvení nabízí Horský penzion a restaurant Rozcestí a o víkendu i malý stánek s občerstvením na menším parkovišti (kde se otáčí autobus). V Dlouhé Louce bohužel není k dispozici žádná půjčovna vybavení, proto je nutné přijet s vlastní výbavou.


MAS Cínovecko

Oblast MAS Cínovecko sdružuje a upravuje celkem tři běžkařské trasy v úseku Nové Město, Moldava, Cínovec, Mikulov, Dubí, Komáří vížka. Všechny trasy jsou dle jejich vzdálenosti a náročnosti značeny barevně. Červená trasa je součástí Krušnohorské běžecké magistrály.

Na běžky sem můžete vyrazit automobilem a zaparkovat jej na parkovišti v obci, z níž na trasu vyrazíte. Všechna tato parkoviště jsou bez poplatku. Cestou se můžete občerstvit kdekoliv. Zkuste třeba Horský hotel Komáří vížka, Horskou chaloupku, hotel Pomezí, Krušnohorský Dvůr, Horskou chatu Mikulášku, hotel Ján, Bystřickou Boudu, penzion Florian či bistro u Hanky na Moldavě. A když je řeč o Moldavě, na ni se můžete vydat z Mostu vlakem. Jízdní řád Moldavské dráhy naleznete zde. Pokud si vybavení potřebujete zapůjčit, tak v tomto úseku se nachází pouze jedna půjčovna, a to v Novém Městě.

Pro představu, co všechno vás čeká se můžete podívat na tento díl Běžkotoulek.


Loučná pod klínovcem

Běžecké trasy v oblasti Klínovce udržuje Skiareál Klínovec. Vyrazit můžete na celkem pět tras, které jsou na základě jejich náročnosti a vzdálenosti označeny barevně. Oranžová trasa je součástí Krušnohorské běžecké magistrály.

Do Skiareálu Klínovec můžete přijet automobilem a zaparkovat jej na jednom ze čtyř zpoplatněných parkovišť za poplatek 150 Kč/den. Jelikož se běžecké trasy nacházejí v blízkosti lyžařského střediska, tak o možnosti občerstvení v této oblasti není nouze a v obci Nové Město také naleznete velké množství restaurací. V areálu střediska naleznete i půjčovnu, takže pokud nemáte potřebné vybavení, můžete si jej zde zapůjčit. Lyžařské středisko Skiareál Klínovec disponuje velkým množstvím sjezdovek, lanovek či vleků, skialpovým centrem, dětským parkem a obchodem se sportovním vybavením.


Lesná v Krušných horách

Na Lesné můžete vyrazit na celkem šest tras, které jsou dle jejich náročnosti a délky značeny barevně. Bílá trasa je součástí Krušnohorské běžecké magistrály. Všechny trasy v této oblasti udržuje Horský klub Lesná, z. s. 

Do areálu Lesná v Krušných horách můžete vyrazit automobilem a zaparkovat jej na místním zpoplatněném parkovišti za poplatek 90 Kč/den. Po sportovním výkonu se můžete občerstvit v Horském hotelu Lesná a vychutnat si zdejší atmosféru. Pokud nemáte vlastní vybavení, můžete si jej zapůjčit v půjčovně v infocentru Lesenská pláň.

představu, co všechno vás čeká se můžete podívat na tento díl Běžkotoulek.


Adolfov a Telnice

V těchto dvou areálech je možné vyjet na běžkách celkem na sedmi různých trasách. Všechny trasy jsou značeny barevně dle jejich délky a náročnosti. A pokud vám uvedené tratě nestačí, tak můžete vyrazit na tratě závodní. O okruhy v okolí Adolfova se stará Horský spolek Adolfov z.s. a v okolí Telnice Skiareál Telnice s. r. o..

Do obou areálů je možné dojet automobilem a zaparkovat na místních bezplatných parkovištích z těchto parkovišť se můžete rovnou vydat na zvolenou trasu. V případě neprůjezdnosti silnice na Adolfov je možné nastoupit do stopy již v Krásném Lese, pak přes Větrov na Adolfov. Občerstvit se můžete v Chatě Florian, Adolfovském Dvoře, Olympii, Kongu, Chatě u vleku či v Penzionu Terezka. V Telnici se nachází i Skiareál Telnice, který disponuje sedačkovou lanovkou několika sjezdovkami a půjčovnou sportovního vybavení.

Pro představu, co všechno vás čeká se můžete podívat na tento díl Běžkotoulek.


Petrovice

V Petrovicích na vás čekají celkem čtyři běžecké trasy. Všechny jsou značeny barevně dle náročnosti a délky. Bílá trasa je součástí Krušnohorské běžecké magistrály.

Do Petrovic můžete dorazit automobilem a zaparkovat jej na místní bezplatném parkovišti. Na všechny trasy ale můžete nastoupit v jakékoliv obci, kterou procházejí a zaparkovat tedy můžete tam – tedy na Sněžníku, v Tisé, Rájci, Krásném Lese a v Adolfově. To stejné platí v rámci občerstvení. V každé obci naleznete nějaké to restaurační zařízení: Hřebenová Bouda, Hotel Ostrov, Turistická chata, Air restaurant a Adolfovský Dvůr. V této oblasti se nenachází žádná půjčovna sportovního vybavení. Proto musíte na místo dorazit již připraveni.


Měděnec

V blízkosti obce Měděnec naleznete celkem 4 okruhy běžeckých tras o celkové délce 24 km. Všechny trasy jsou na základě jejich náročnosti a délky barevně označeny a jsou na nich instalovány tabule s čísly, které usnadní lokaci v případě nouze. Trasy upravuje Skiareál Alšovka.

Na trasy v okolí Měděnce můžete dorazit automobilem a zaparkovat jej na jednom ze tří parkovišť, a to bez poplatku. Občerstvit se můžete v bistru U Trolla ve Skiareálu Alšovka a v restauraci Fénix či Mědník v Měděnci. V blízkosti tras se nachází Skiareál Alšovka, malý lyžařský areál nabízí několik sjezdovek, dva vleky a možnost nočního lyžování. V areálu se také nachází půjčovna sportovního vybavení.

Sport areál Klíny

Rašov 64, 436 01 Klíny
Tel.: +420 727 803 833
E-mail: ski@kliny.cz
Web: www.kliny.cz

Dlouhá Louka

Dlouhá Louka 48, 417 05 Osek – Dlouhá Louka
E-mail: fiser@krusnohorskyklub.cz
Web: www.krusnohorskyklub.cz

MAS Cínovecko

Nové Město, Moldava, Cínovec, Mikulov, Dubí, Komáří vížka
Tel.: +420 770 112 382
E-mail: info@mascinovecko.cz
Web: www.mascinovecko.cz

Loučná pod Klínovcem

Loučná pod Klínovcem 207, 431 31 Loučná pod Klínovcem
Tel.: +420 474 396 236
Web: www.loucna.eu

Lesná v Krušných horách

Lesná 25, Nová Ves v Horách, 435 46 Nová Ves v Horách
Tel.: +420 476 000 334
E-mail: info@horskyareal-lesna.cz
Web: www.horskyareal-lesna.cz

Adolfov a Telnice

Adolfov, 403 37 Petrovice
E-mail: hsa@hsadolfov.cz
Web: www.hsadolfov.cz

Petrovice

Petrovice, 403 37 Petrovice
E-mail: info@zapomenute-pohranici.cz
Web: www.zapomenute-pohranici.cz

Měděnec

Měděnec, 431 84 Měděnec
Tel.: +420 601 302 636
E-mail: info@alsovka.cz
Web: www.alsovka.cz